Single post: Acumulatori de 1.5V

  1. #7 SP
    Member Atrium's Avatar
    Pai da, te tin aparent mai putin acumulatorii pentru ca, dupa cum am spus ei nu pot sa tina voltajul apropiat de 1.5 decat o perioada foarte scurta. Astfel, aparatul nu mai functioneaza la parametrii optimi. De fapt de aceea nici nu sunt brand-uite ca fiind de 1.5V.

    Daca e cu motoras atunci clar un voltaj mai mare sustinut pe o perioada mai lunga poate duce la rezultate mai bune. Ceea ce se intampla cu bateriile normale alkaline.

    Uite, de exemplu mie la controller-ul de Xbox 360, la 2 acumulatoare Eneloop proaspat incarcate corect conform specificatiilor NU am vazut niciodata indicatorul-ul on screen ca fiind full. In schimb la 2 baterii energizer indicatorul este plin.

    Daca folosesti acumulatori Gold Peak recomand sa iei din seria ReCyko care sunt de tipul "Low self-discharge NiMH battery".

    Low self-discharge NiMH battery - Wikipedia, the free encyclopedia

    De-asemenea, capacitatea nu are influenta asupra acestor aparate, poti sa folosesti acumulatori de capacitate foarte mare, dar daca voltajul nu poate fi mentinut pe o perioada decenta atunci degeaba, tot goale vor fi dpdv al aparatului.

    Aici e diferenta intre brand-uri, si trebuie sa experimentezi ca sa gasesti ce e mai bun pt tine.
    Oricum sunt sigur ca ai un voltmetru pe acasa, il poti folosi sa vezi diferenta intre acumulatori/baterii.

    Uite o poza cu 2 acumulatori din seria prastie : Easy Touch, care dupa ce s-a terminat incarcarea au un voltaj de 1.46. Problema e, ca dupa ce le folosesc la un aparat high drain (mai ales), dupa un timp foarte scurt voltajul scade dintr-o data. Ei, aici e buba.

    In concluzie, eu sincer asta cred ca e problema ta, cum ai semnalat si tu (deoarece cautai acumulatori de 1.5v). Si anume mentinerea unui voltaj adecvat pentru necesitatile aparatului.

    Alta rezolvare eu nu vad, decat sa experimentezi cu mai multe brand-uri si vezi care acumulator are voltaj mai mare la sfarsitul incarcarii, si care retine acel voltaj pe o perioada indelungat in timpul utilizarii.
    Attached Images Attached Images dscf1554.jpg