@MonkY: Ai deschis cutia Pandorei. Noroc ca pe aici nu sunt useri prea interesati de subiect.
Oricum...! Democratic privind, Basescu are tot dreptul constitutional sa ceara un referendum. Referendumul costa, dar Romanii pot alege ce varianta cred ei ca este mai buna. Basescu a mai avut o recidiva la propunerea asta in anul 2005 care a fost respinsa vehement. Numarul de alegatori din Romania este de aproximaiv 18.000.000 de cetateni. Ca un referendum sa fie valid trebuie sa se prezinte la urne aproximativ 9.000.000 de cetateni. In cazul in care un referendum nu este valid, acesta se repeta. Un referendum poate contine o intrebare prin care se poate raspunde DA sau NU.
ATENTIE! atacurile impotriva lui Basescu sunt concertate de mana a doua a securitatii (cei inactivi, pensionarii SRI, SIE) de "o anumita parte a presei" si de interese economice. Marca PSDului.
Basescu este o persoana absolut normala, cu defecte si calitati, mai injura, mai bea un sprit, mai face o gluma, mai face o prostie, dar nu consider ca a actionat vreodata sau actioneaza impotriva natiei Romane. Este un presedinte activ (spre deosebire de marionetele pe care le-am avut pana acum), apreciat si tolerat in mediile externe. Este totusi presedintele Romaniei. O Romanie care a cunoscut din 2004 pana in prezent o prosperitate pe care o hulim azi.
Ne-am invatat sa facem bani fara sa producem nimic. Daca stim sa facem un tabel in EXCEL avem pretentii la salarii de peste 1000 de Euro. Pe tarani ii consideram scursuri ale societatii, iar manelistii trebuie "tolerati". Pe toate astea dati vina pe Basescu. Observ ca toti spuneti ca nu-l mai votati pe Basescu. Atunci pe cine? Sa fie cumva Becali? Sau Geoana? Ma rog! Succes in noul nivel de trai.