Single post: User Review: Uncharted Drake's fortune

  1. #1 SP
    Junior Member sanasta's Avatar

    Post User Review: Uncharted Drake's fortune

    Uncharted: Drake's fortune este un joc de tip action/adventure. Acest joc a fost creat de o firma noua in domeniul jocurilor , "Naughty Dog" fiind original si prin Psyhic enginul lui bine construit. Acest joc este asemanator cu Indiana Johnes ,stilul este asemanator ca celui de la Infernal si are parte de un personaj glumet de tipul lui Ratchet din "Ratchet & Clank"si cu o agilitate ca a lui Altair din Assassin Creed. La un moment dat jocul se schimba din action adventure in action horror, detaliu despre care vom vorbi un pic mai tarziu in acest articol.

    StoryLine:
    Povestea actiunii se petrece in mai multe insulite parasite unde Nathan Drake, mostenitorul vestitului explorator, navigator, comerciant de sclavi si aventurier Sir Francis Drake isi incearca si el noroc ca "treasure hunter". Acest incepe prin incercarea de a gasi un jurnal de calatorie ascuns intr-un mormant pierdut pe o insula din Pacific.Nathan nu este singur in aceasta aventura ci este insotit de Elena Fisher, producatoarea si cameramanul proriului ei program arheologic. Desi totul era foarte bine pus la punct ceva le da planurile peste cap. Ei sunt atacati de mercenari si singura metoda prin care reusesc sa fuga este sa abandoneze vasul care intr-un final explodeaza. Sunt salvati de catre Victor Sullivan, un prieten mai in varsta care il duce pana intr-un port unde Drake se vede nevoit sa o abandoneze pe Elena fiindca aceasta putea dezvalui locatia comorii intregii lumi.

    Gaseste o harta a comorii pe un vechi submarin nazist si cade intr-o ambuscada planuita de catre un vechi inamic a lui Sullivan. Desi impuscat Sullivan reuseste sa fuga si sa intalneasca cu Elena impreuna cu care zboara pe o alta insula. Avion avea alt plan pentru ei astfel incat sunt nevoiti sa se parasuteze si din cauza vantului sunt despartiti. Nate este luat prizonier dar Elena il salveaza. Reusesc sa ajunga la o biserica unde se regasesc cu Sullivan. Merg in camera comorii si il gasesc pe Francis Drake mumificat. Imediat dupa asta niste creaturi posedate din cauza aurului aztec blestemat ii ataca.

    Nu va spun tot ca atunci care ar mai fii farmecul sa stiti inainte sa jucati!

    Grafica
    Grafica este extraordinara mai ales datorita calitatii texturilor care ne arata de ce jocul este numarul 1 al anului 2007. Calitatea exploziilor este nemaipomenite. Cand vezi mediul chiar crezi ca e real chiar daca nu te joci pe un televizor widescreen. Efectele mai ales motion blur-ul este bine ales de companie. Cand arunci o grenada si explodeaza ,Nathan reactioneasa ca in realitate cam si cum ar naucit de explozie. Cand te uiti in apa iti vezi reflexia extrem de clara si se deformeasa de la miscari ca in realitate. Cand iesi din apa iti vezi hainele ude si com se scurge apa din ele iarasi ca in realitate. Daca ai vrea sa cumperi socul pentru grafica, sa te grabesti caci nu vei fi dezamagit.

    Sunet
    Sunetul este cel mai bine pus la punct in Uncharted . Orice este real de la Motorul scuterului de apa la cel al vehiculelor. Sunetul aremelor este foarte bine detaliat si acesta se sincoronizeaza cu focurile armelor la burst. Cand Nate este chinuit sau obosit se aude cum se plange cum tipa ca o fetita cand cade de la inaltimi si cum respira adanc cand a strabatut distante mari. Si pentru sunet merita luat jocul.

    Gameplay
    Cand e vorba de gameplay lucrurile se schimba cum au zis testerii. E o mare varza. Cand incepe e thirt person action pur . La mjloc e o corcitura intre action si adventure iar la sfarsit e un hibrid de action horror. Mie mi se pare chiar alandala. Tot testerii au zis ca jocul e cam scurt . Daca joci non stop jocul doua zile la rand. Singura chestie care asunde modul de joc este story-ul care transforma gameplayul din slab in mediocru.

    Concluzie
    Dupa parerea mea eu nu regret ca am cumparat Uncharted, ba din potriva chiar ma bucur fiindca am jucat cu pofta, asteptand jocul un an intreg. Si datorita secvertelor video la care nu am dat nici un skip scene.Eu zic ca chiar merita luat jocul.

    +
    Gasesti de impuscat ceva , mereu
    Storyline bine pus la punct
    Trofee
    Combouri brawl numeroase
    Mediu explorabil

    -
    Gameplay repetiv
    Umorul de prost gust a lui Nathan
    Multiplayer


    Grafica:10
    Sunet:9
    Gameplay:6
    Storyline:10

    Nota Finala:8.75
    Attached Images Attached Images drake_uncharted_1.jpg drake_uncharted_2.jpg drake_uncharted_3.jpg drake_uncharted_4.jpg drake_uncharted_5.jpg drake_uncharted_6.jpg drake_uncharted_7.jpg drake_uncharted_8.jpg drake_uncharted_9.jpg drake_uncharted_10.jpg drake_uncharted_13.jpg drake_uncharted_12.jpg