Uncharted: Drake's fortune este un joc de tip action/adventure. Acest joc a fost creat de o firma mai veche in domeniul jocurilor cunoscuta dupa seria jocurilor Crash sub numele de "Naughty Dog" . Acest joc este asemanator cu Indiana Johnes ,stilul este asemanator ca celui de la Infernal si are parte de un personaj glumet asemanator lui Ratchet din "Ratchet & Clank"si cu o agilitate ca a lui Al Tair din Assassin Creed. La un moment dat jocul se schimba din action adventure in action horror, detaliu despre care vom vorbi un pic mai tarziu in acest articol.

StoryLine:
Povestea actiunii se petrece in mai multe insulite parasite din Pacific unde Nathan Drake(Nate), o ruda a de grad indepartat vestitului explorator, navigator, comerciant de sclavi si aventurier Sir Francis Drake isi incearca si el noroc ca "treasure hunter". Acest incepe prin incercarea de a gasi un jurnal de calatorie ascuns intr-un mormant pierdut scufundat.Nathan nu este singur in aceasta aventura ci este insotit de Elena Fisher, producatoarea si cameramanul proriului ei program arheologic. Desi totul era foarte bine pus la punct ceva le da planurile peste cap. Ei sunt atacati de mercenari si singura metoda prin care reusesc sa fuga este sa abandoneze vasul care intr-un final explodeaza. Sunt salvati de catre Victor Sullivan, un prieten mai in varsta care il duce pana intr-un port unde Drake se vede nevoit sa o abandoneze pe Elena fiindca aceasta putea dezvalui locatia comorii intregii lumi.

Gaseste o harta a comorii pe un vechi submarin nazist si cade intr-o ambuscada planuita de catre un vechi inamic a lui Sullivan. Sullivan este impuscat, dar Nate reuseste sa fuga reusind sa o gaseasca cu Elena cu care zboara pe o alta insula. Avionul cu care zboara este lovit fiind nevoiti sa se parasuteze . Din cauza vantului Nate si Elena sunt despartiti.PRin incercarile de a o salva pe Elena, Nate este luat prizonier dar ea reuseste s ail salveze. Reusesc sa ajunga intr-o veche biserica unde se regasesc cu Sullivan care supravietuise datorita jurnalului care oprise glontul. Acestia merg in camera comorii si il gasesc pe Francis Drake mumificat. Imediat dupa asta niste creaturi posedate, rezultat ai aurului aztec blestemat ii ataca.

Nu va spun tot ca atunci care ar mai fii farmecul sa stiti inainte sa jucati!

Grafica
Grafica este extraordinara mai ales datorita calitatii texturii care ne arata de ce jocul este numarul 1 al anului 2007. Calitatea exploziilor este nemaipomenita. Cand vezi mediul chiar crezi ca e real chiar daca nu te joci pe un televizor widescreen. Efectele mai ales motion blur-ul da ane efect de realism. Cand arunci o grenada si explodeaza ,Nathan reactioneasa ca in realitate cam si cum ar naucit de explozie. Cand te uiti in apa iti vezi reflexia aceasta e extrem de clara si se deformeasa de la miscari ca in realitate. Cand iesi din apa iti vezi hainele ude si com se scurge apa din ele iarasi ca in realitate. Daca ai vrea sa cumperi jocul pentru grafica, sa te grabesti caci nu vei fi dezamagit.

Sunet
Sunetul este cel mai bine pus la punct in Uncharted . Orice este real de la zgomotul pe care il scoate Motorul scuterului de apa la cel al jeepurilor. . Cand Nate este chinuit sau obosit se aude cum se plange cum tipa ca o fetita cand cade de la inaltimi .Vocile sunt potrivite personalitatii si aspectului personajului .Si pentru sunet merita luat jocul

Gameplay
Gameplayul in Uncharted Drake's fortune este cum am spus mai sus ( o combinatie de 30 platforming si elemente de third peron shooter
Cand se confrunea cu inamicii , Drake poate apela la legendraul sau pumn sau armele de foc.Atacurile din apropiere sunt atacurile normale. sau combouri , unele simple altele complicate iar daca te sincronizezi poti folosi "brutal combo" care face mult mai multe daune ,poate kill de prima data.
Nate poate cara doar o arma principala ,una secondara(pistol) si grenadele la care poti sa coordonezi inaltimea la care o arunci.Poti sa te cateri de pe o stanca pe alta stanca ca si in Prince of Persia.Cand Nate este atacat de un numar mare de inamici ,el poate sa se ascunda dupa un cover.Poate sa traca focuri oarbe (la inttamplare) sau tintite.Cand un inamic moare, acesta lasa pe jos o arma sau daca ai acea arma poti sa iei munitia.
Cand mergi pe scuterul de apa tu conduci dar poti si sa tintesti din perspectiva lui Elena. In jeep ea conduce si tu trebuie sa tragi in veehiculele care se aproprie. In joc sunt in total 60 de comori si la un numar fix de comori pe care le-ai strans, primesti un trofeu. Cu cat ai mai multe trofee cu atat e mai mare rangul de treasure hunter. LA fel e si cand omori . numa ca aici este dupa numarul de headshoturi , numarul de killuri cu o arma specifica sau cati oameni ai omorat cu o singur grenada

Concluzie
Dupa parerea mea eu nu regret ca am cumparat Uncharted, ba din potriva chiar ma bucur fiindca am jucat cu pofta, asteptand jocul un an intreg. Si datorita secvertelor video la care nu am dat nici un skip scene.Eu zic ca chiar merita luat jocul.

+
Gasesti de impuscat ceva , mereu
Storyline bine pus la punct
Trofee
Combouri brawl numeroase
Mediu explorabil

-
Umorul de prost gust a lui Nathan
Multiplayer


Grafica:10
Sunet:9
Gameplay:9
Storyline:10

Nota Finala:9.5