monky, ai dus lucrurile intr-o extrema, sper doar pentru a fi mai clar. in rest, exagerezi. de ce? pentru ca producatorul lui fallout 3 isi va scoate banii, fara doar si poate, fie si numai pentru ca in tarile cu un nivel de trai mai ridicat nimeni nu prea face "magarii". numai ca, probabil, nu va avea un profit suficient de mare incat sa bage multi bani in urmatorul titlu, care sa rupa gura targului. deci pica analogia ta cu amanetatul apartamentului, dar ramane ideea de baza.
altfel, sunt de acord cu tine, si as fi fost aproape de a-mi arunca dvd-urile, daca site-uri (si oameni) precum gameshop nu ar veni cu explicatii de genul "eu vand doar 50 de buc, de asta pun jocurile la 250 de ron". uite ca emag a putut vinde mass effect si cod4 cu doar 22 de ron!!!! cand o sa puna jocurile la 170 de ron (generalist vorbind), cat sunt afara, atunci o sa ma alatur si eu voua, si o sa se vanda 100, 200 de buc. dar daca ar fi asa atunci nu ar mai face burtile mari parvenitii, si asta nu le convine. in esenta, monky, nu sunt impacat cu mine ca fur, dar nici nu vreau sa fiu furat. o sa-mi spui, pe buna dreptate, ca atunci nu trebuia sa-mi iau consola.
p.s. nu "uita" ca am pus la vanzare 10 jocuri originale, ceea ce inseamna ca am vrut sa aleg drumul acela. dar uite-te la bobby, vroia sa le "dea" o multime de bani si a fost tratat...