Ok in primul rand Erik poate ar trebui sa specifici si tu ca stirea se bazeaza pe un zvon si eventual sa dai si link-ul catre sursa.

In al doilea si cel mai important rand: e foarte usor sa-ti dai seama ca e o aberatie.

1. BluRay drive pe Wii: ciudat din moment ce Wii-ul de acum nu ruleaza nici DVD-uri. Un Bluray drive va creste pretul consolei.

2. Pentru a putea suporta rezolutii full HD (1080p) noul Wii va trebui dotat cu un chip grafic destul de puternic, sa nu mai vb de memorii si procesoare. Va creste pretul consolei.

3. Lansarea va avea loc in aceeasi zi in toate tarile?!? Din cate imi aduc aminte, Wii-ul, DS-urile au avut data de lansare diferita pentru Japonia, SUA si Europa.

4. Faza cu trade-in scheme pentru noua consola cu plata diferentei: a mai auzit cineva de asa ceva? Cand s-a lansat DS Lite-ul a fost asa ceva? DSi-ul? PSPgo? Gameboy Color?! Nimic?

5. Anuntul oficial al consolei va fi facut cu DOAR 1 luna inainte de lansare si se va folosi o campanie de viral marketing (word of mouth). Mda, cand jocurile sunt anuntate cu cel putin 1 an inainte pentru a se crea destul hype. OK PSPgo-ul a fost anuntat cu cateva luni inainte...

6. SI CEA MAI IMPORTANTA: Pretul consolei va creste asa de mult incat probabil costul ca sa faci trade in-ul va fi cat INCA o consola Wii (veche). Deci la revedere casual gaming market si nu cred ca Nintendo si-ar da singuri cu tesla-n #oaie (scuzati-mi franceza)

Un Wii 1.5 este totusi cat se poate de posibil Dar cu diferente cat mai mici fata de consola veche (vedeti modelul DS-ului).

Sursa: MAXCONSOLE - Nintendo Wii - Exclusive: Wii 2 specs leaked, Blu-ray enabled and 1080p support?