Are perfecta dreptate "hostile" , eu consider ca romanii inca nu sunt obisnuiti cu jocurile pe console, multi inca vor sa se joace pe PC jocuri de calitate si nu vor sa inteleaga ca o consola e ceea ce ar avea nevoie. Asa eram si eu acum 1 an, pana m-am enervat de atata upgrade la pc si m-am gandit ca s-ar merita sa investesc intr-o consola.

Intai am luat ps2, dupa ce m-am plictisit de el (nu in totalitate, mentionez ca mai mult am jucat la dublu cu inca cineva, deci nu prea am terminat jocuri sau campanii single player etc.) l-am vandut (cam dupa 3 luni) si am luat un xbox360 de care sunt relativ multumit, ma deranjeaza ca nu prea sunt multe jocuri noi cu split screen etc, insa s-a meritat investitia per ansamblu.

Recent, cam de 1-2 sapt am zis sa incerc si cu Wii, am vazut o promotie la 940 lei si m-am gandit ca se merita, insa a trebuit sa mai cumpar inca un remote, nunchuk etc Recent am dat comanda si de un motion+ sper sa se merite. In legatua cu jocurile existente pe wii ma deranjeaza ca majoritatea sunt adresate copiilor sub 10 ani. (eu am 24) Ar trebui ca Nintendo sa se gandeasca ca multi vor si ceva mai serios, de ex acele jocuri Sports Tennis sunt chiar excelente, eu de ex nu sunt pretentios la grafica, de ex Virtua Tennis 2009 pe wii arata chiar f. bine dar are un control slabut.Potential exista, insa s-au axat prea mult pe jocurile gen Mario, sunt frumoase si astea dar pt un succes si mai mare trebuiesc facute jocuri cat mai diverse ca complexitate.

Din scurta mea experienta de pana acum, am observat ca cele mai calitative jocuri pe wii sunt cele facute chiar de Nintendo, ceilalti producatori de jocuri nu prea si-au dat silinta sau poate ca nu se pricep asa bine.

O alta pb ar mai fi si costurile accesoriilor etc. poate in alte tari mai dezvoltate nu e scump un remote pt wii (50e) dar pt romani e destul de scump. Totusi consola e cam scumpa pt ceea ce ofera, si jocurile mi se par scumpe pt ceea ce ofera (majoritatea).

Noroc ca eu am luat aceste console (xbox360 si wii) impreuna cu un amic, daca era sa cumpar doar eu imi permiteam una singura si ma plictiseam mai repede. Pe wii se merita jucat macar la dublu, e mult mai distractiv intre prieteni decat de unul singur, asta a fost si ideea celor de la Nintendo, o idee buna, pacat ca cei de la Sony si Microsoft nu prea isi dau seama de chestia asta, chiar daca exista multiplayer in jocurile lor, in aproape toate nu se poate juca pe aceeasi consola (split-screen).

Am speranta ca pe viitor vor aparea si jocuri mai calitative pe wii, cu un control bun ca in genu celor cu Sports Pack....si poate mai scad preturile la jocurile originale ca nu prea vad pe cineva dand 200 lei pe un joc mediocru, nu ma refer neaparat la grafica ci la control (sa se poata controla bine cu acel remote).

Concluzia mea in legatura cu acest topic ar fi ca: romanii nu prea au bani si cei care au cat de cat s-au obisnuit sa-i investeasca tot in PC-uri, laptop-uri, mai dureaza cel putin 1-2 ani pana se mai schimba mentalitatea, majoritatea cunoscutilor mei nici macar nu s-au jucat pe un ps2 vreodata, ce sa mai vorbesc de wii, xbox360....tot timpul se uita dupa o alta pl. video, telefoane si mai nou laptop-uri.
Le-am povestit de wii, xbox360, cica le-ar place ar vrea si ei, dar nu se indura sa dea bani pe asa ceva, ii cheltuie in continuare pe alte prostii, vicii etc.