da....asa este.......si eu vad asta cel mai bine la la mine si la frate-meu....am crescut de mici cu Gameboy si SNES, si eu de exemplu refuz sa trec la alt producator(dada, deja stiu toti) ...la fel frate-meu...sigur, te mai interesezi de una alta pt PS.....iti place GT5 dar....oricum subiectul principal ramane firma cu care esti familiarizat, si ale carui brand iti sunt practic inradacinate in minte...iar cum spunea si hostile, deoarece acum se formeaza cultura jocurilor video la noi, jucatorii noi se duc si-s aleg consola care le place mai mult, sau care e mai mediatizata in unele cazuri.....ei habar n-au sa diferentieze ce-i aia nintendo si ce-i aia playstation din punct de vedere al mascotelor, jocurilor etc.....si da, aici aduc celebrul exemplu al unui prieten, care a vazut la mine GBA si a vrut sa-si ia si el "una din-aia"....doar ca evident mai smechera...si si-a luat un PSP si tot ma intreba cum sa faca rost de mario si zelda....si apoi a ajuns sa joace 2 sapt. fifa, dupa care s-a plictisit si a dat consola....si a ajuns la concluzia ca "baaaaah ce tampenie.....bani aruncati degeaba....nici nu ma pot juca ce vreau eu".....daca nintendo face o mutare desteapta si scoate in paralel o consola mai puternice si hardcore......si pastreaza si Wii (poate mai scad si preturile un pic) ....s-ar putea sa le-o cam traga pe la spate la Sony si MS(not in a rude way of course )