Nu cred ca Nintendo este mai putin cunoscuta in Ro decat M$ si Sony. Nintendo se afla pe buzele noastre de pe vremea cand celelalte doua nici nu existau. Sony a facut primul pas cu PS1 si a avut succes datorita mediului de stocare CD bine implementat fata de concurenta. Sony a castigat mereu datorita licentelor pentru jocuri, aici s-a descurcat cel mai bine. La PS3 a castigat din jocuri datorita performantei de consola nonmodabila dar a pierdut la vanzarea consolei. Iar M$ a iesit tarziu pe piata cu un semi esec. Nici 360 nu a fost grozav, avand in vedere problemele hardware avute. Pe cand la Nintendo nu am auzit de astfel de probleme frecvente la nici o consola.

Eu cred ca mai este o problema. Realitatea virtuala. Multi se orienteaza dupa grafica, realitate. Vor sa se transpuna in pielea personajului cat mai bine posibil. Sa se simta in mijlocul actiunii de parca ar lua direct parte la actiunea jocului. Pe cand la Wii, datorita graficii si genurilor de joc acest lucru este mai greu de imaginat.

Sa luam un exemplu. MARIO. Este mai greu sa te transpui in pielea acestui personaj, sa ai imaginatia si starea de spirit necesara incat sa te simti un explorator al unor lumi virtuale pline de ciuperci, crabi, banditi sau mai stiu eu ce personaje. Este usor sa te simti cu arma in mana sau la bordul mai stiu eu ce BMW sau Mercedes decat topaind frenetic si improscand puteri primite prin consumarea unor flori sau pene pentru eliminarea unor personaje ce tin de domeniul cartilor de povesti sau fantasticului.

Eu personal sunt un mare fan Nintendo inca de la inceputuri. Asta nu m-a determinat sa reneg calitatea fiecarei console in parte, fie ea din orice tabara producatoare. In momentul de fata chiar detin si Xbox si PS2 cum banuiesc ca detin multi contolisti (pe langa GameCube).


Nintendo a fost, este, si va fi NINTENDO. A continuat si scris istoria dupa apusul Atari pana in ziua de astazi. Daca traditia japoneza va pastra cursul cu adaugirile tehnologice de rigoare, si cum am mai spus, va umbla la licentele jocurilor si va aduce titluri noi, va avea de castigat in continuare si poate atrage noi fani. Eu nu cred ca Nintendo sta acum cu mainile in san si se joaca pe Xbox 360 sau PS3 ofticandu-se de ce grafica au acestea. Sigur lucreaza la ceva nou pentu noi toti, fani sau jucatori ocazionali.


In caz ca se vor imbata cu laurii castigati in decursul anilor si ma vor dezamagi, voi ramane cu trecutul Nintendo in suflet si pe raftul colectiei, iar prezentul si viitorul se va orienta spre noi rasarituri de soare.

Sper din tot sufletul, ca niciunul dintre cei 3 mari producatori de console sa nu iasa de pe piata. Asta spre binele nostru. Inca mai visez, poate asa va ramane, la o noua revenire Sega. Inca un concurent nu strica niciodata. Cum am mai spus, ma repet, spre binele nostru, al gamerilor din intreaga lume.


Edit:

Cat despre faptul ca unii ar cumpara Xbox pentru ca au Windows ... din contra, eu nu as face asta pentru ca am Windows