Well, intrucat nu aveam thread "dedicat" pe ConsoleGames.ro pentru modulul de Experience, am zis sa-l creem. Stiu ca sunt multi care se intreaba care sunt formulele folosite, care este rolul sau, etc.

Pe scurt, modulul Experience (accesibil sus din meniul principal, sau direct link aici: Console Games Forum - Ranking ) tine cont de aproape orice actiune a userului pe un forum. Daca deschide un thread primeste un anumit numar de puncte, daca pozele sale vor fi vizionate - un alt numar de puncte. La fel, daca primeste thanks va lua puncte (si va primi puncte si cel care da thanks). Voi face o lista cu toate "actiunile" si punctele acordate mai tarziu.

La ce foloseste acest modul ? Multi ar spune ca e "braggin' contest". Nu, nu este asa, intrucat incepand cu noua versiune, cu acele puncte veti putea cumpara items. Items care in real life se vor transforma in anumite premii. Sa luam un exemplu:

Bobby are 10.000 de puncte. Un t-shirt (echivalentul item-ului Black Armor) va costa 7.000 de puncte. In momentul in care achizitioneaza acel item, se va prezenta frumusel la noi si isi va ridica premiul, dupa care va ramane cu 3.000 de puncte si item-ul respectiv. Poate in viitorul apropiat vom reusi chiar sa facem un "mini-rpg" pe forum, item-urile respective sa dea anumite valori la armura, atac, etc...

In momentul de fata, sunt 5 award-uri care se acorda automat. Vor fi mai multe si mai diversificate. Acele award-uri sunt extrase tot din formulele de Experience, nu sunt acordate manual de catre echipa CG or something like that.

So, in caz ca sunt intrebari, idei, probleme, aici este locul in care va astept. Pana la urmatoarea versiune, sper sa punem in aplicare planul cu premiile. Bafta la Experience

Also, aici vom discuta si ultimele cresteri/scaderi/new entries in top. Eu unul tin sa-l felicit pe Dj Mo care a urcat pe locul 5. De Bobby nu mai zic nimic... el e in frunte de la inceput. Dar lasati ca o sa vrea sa ia premii si il voi lua