Hello. Speram sa primesc si eu o mana de ajutor de la cunoscatori, legat de licentiere si valabilitatea lor in Romania (mai ales in cazul unui control). Acum ceva multi anisori, era necesar sa le arati frumusel disk-ul cu softul original. Dupa aceea, a aparut metoda si cu sticker. Ulterior, pe langa disk original, sticker... s-a impus ca la un control, sa fie prezentata si factura (din Romania). Altfel licenta nu este valabila aici.

Well, de cand am intrat in UE insa, nu mai stiu care sunt conditiile pentru ca o licenta sa fie acceptata. Also, nu stiu daca la o versiune Retail exista si posibilitatea (ca firma) de a revinde acea licenta (chiar daca nu esti distribuitor autorizat Microsoft).

Intreb pentru ca as vrea sa-mi iau din UE licenta pt. un Windows 7 Retail. Care la noi, din motive care imi scapa cu desavarsire, costa cel putin DUBLU ! Iar OEM nu mai vreau (nu de cand am fost nevoit sa sun la Microsoft dupa aproape fiecare noua placa de baza, sau hdd, etc...).

Thx in advance, si daca aveti ceva linkuri la legislatia referitoare la licenta... ar fi super.