Dupa parerea mea Apple sunt foarte ok pentru ca scot produse simple, practice si care arata si foarte bine. Calculatoarele nu prea imi plac (MacOS si mai ales pretul) dar consider ca Iphone-ul este cel mai bun telefon de pe piata. Este robust (nu scartaie nimic prin el dupa 2 luni de folosire), are ffoarte multe aplicatii (WinMobile e la pamant, Symbian nu mai zic), GPS, camera acceptabila (daca vreau niste poze serioase fac cu aparatul foto, nu inteleg tampeniile alea de telefoane cu nu stiu ce lentile si mii de MP), iar pretul mi se pare foarte ok (daca va uitati la abonamente la Orange este chiar foarte accesibil). Intotdeauna la telefoanele High End Nokia mi s-a parut mai mult o teapa, pretul fiind mult prea mare fata de ce ofera. Iphone 4G va fi urmatorul meu telefon.

---------- Post added 07-12-2009 at 11:29 PM ----------

Quote Originally Posted by sekhemet View Post
din pctul meu de vedere apple nu sunt decat o companie manipulativa care isi bat joc de clientii lor
nu fac decat sa scoata modele peste modele la toate produsele in periade scurte de timp
si folosesc un sistem de publicitate atat de simplu si banal ca prinde la public
azi iese iphone 3gs si peste cateva luni 4g
common
nici nu a intrat bine pe piata telefonul
si nu pot sa ma gandesc sa imi cumpar 4g ca cine stie cum in cteva luni iese 4gs care va fi mult mai performant si etc...
tehnologie pe care o putea folosi de la inceput...
Nu stiu unde te-ai uitat tu dar Apple scoate un telefon pe an. Nokia, SE, Samsung, LG scot cu zecile si multe dintre ele foarte proaste. Iar sistemul de publicitate Apple cred ca se cheama "bun gust". Reclamele la Nokia si SE, cu tema muzicala, mi se par chiar penibile, avand in vedere ca de cativa ani la orice telefon poti asculta muzica. Daca punctul forte al unui telefon e playerul spun "nu mersi". Si din cate am observat, daca iti iei un Iphone odata la 2 ani nu ai absolut nici o problema, sistemul de operare se actualizeaza, iar performanta nu este afectata. Am un 3G de la lansarea sa si nu am absolut nici o problema cu el. Bateria mi se pare in regula, avand in vedere ca nici un telefon de la competitie nu ii depaseste performanta.