Dupa parerea mea, anul 2009 a fost la fel de bun ca si 2008.. ca si 2007 si tot asa . Am vrut sa ne credem niste luptatori neinfricati cu implanturi cibernitice, ni s-a implinit dorinta, l-am luat pe Nathan Spencer si am tabacit bine de tot cu al sau brat bionic fundurile inamicilor in Bionic Commando. Daca, nu suntem atrasi prea mult de viitorul plin de tehnologie si suntem mai mult atrasi de cautatul de comori, cea a lui Marco Polo in special, dorinta ne-a fost implinita si Nathan (Drake, de data aceasta) a patruns in consolele noastre icantandu-ne ochii cu o grafica impresionanta dar si un gameplay pe masura, iar pentru cei cu tendinte spre stealth killing, Assassin's Creed 2 este o aventura de neuitat!

Daca suntem tragatori de elita, pustile noastre nici anul acesta nu au prins deloc praf, ba dimpotriva tevile le-au fost destul de bine incinse, impuscand Helghan mai ceva ca in Al Doilea Razboi Mondial, sau intr-un mic "preview" a cum ar putea arata Al Treilea Razbel, am impuscat soldatei rusi sau alte natii in Modern Warfare 2. Si sa nu mai spun de camaraderia si devotamentul de care dam dovada in Halo ODST.

Supereroii copilarie noastre au prins viata si anul acesta in jocuri de-a dreptul excelente ca Batman Arkham Asylum sau Marvel Ultimate Alliance 2, jocuri ce nu numai ca ne-au facut sa ne punem in pielea personajelor noastre preferate dar au ridicat si stacheta pentru jocurile de acest gen destul de sus.

Nici anul acesta "simpaticii" zombie nu au fost lasati sa isi doarma in tihna Somnul Etern, nici pe departe. Si-au sapat drum din mormintele lor si ne-au atacat ecranele in jocuri ca Resident Evil 5 sau Left 4 Dead 2.

Pasionatii de fightere nu au fost nici ei uitati fiind mai mult decat fericiti, rupand manetele joystickurilor in jocuri ca Street Fighter 4 sau Tekken 6.

De simulatoare nici nu mai incape vorba, prinzand aripi intr-un un nou titlu destul de dragut si anume Hawx (cu toate ca nu e chiar un simulator aviatic pur e facut de romani, trebuie sa ne mandrim si noi cu ceva nu?) , Forza 3 stand pe un tron destul de inalt privind catre alte simulatoare auto, iar cei care au sportul in sange si-au putut privii idolii pe terenul virtual, devenind adevarati campioni.

Rusine sa-mi fie!, am uitat chiar jocurile mele preferate si anume RPG-urile. Anul asta cu toate ca nu a fost prea bogat in astfel de jocuri, cele care au fost vor ramane in sufletele noastre de gameri mult timp de acolo. Dragon Age Origins sau Demons Soul's fiind niste experiente de neuitat. Pentru cei ce prefera un RPG mai rapid (va dati seama cat de rapid, fiind un shooter) Borderlands este o optiune destul de placuta

Eu zic sa ii dam nota 9, pentru a putea lasa intotdeauna loc de mai bine!


Disclaimer:

Daca am omis vreun joc, imi cer scuze, nu am vrut sa fac asta, sper sa imi fie cu iertare , cat despre greselile gramaticale, daca sunt, treceti peste ele fiindca sunt cam obosit in momentul asta si oameni suntem iar a gresi e omeneste