Single post: Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Ghid de acvaristica, intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente

    Ghid de acvaristica: intretinere acvariu, pesti, plante si echipamente - v1.2

    I. Introducere: Dupa ce am primit atat de multe intrebari referitoare la acvarii, echipamente pentru acvariu, solutii pentru a salva pestii dintr-o situatie mai mult sau mai putin nefericita, m-am decis sa fac un mic ghid pentru cei care vor sa afle mai multe despre aceasta minunata lume a necuvantatoarelor. O lume minunata, dar costisitoare, va spun de la inceput. Cei care doresc sa riste cu aparate home made, cu bombe de CO2, cu filtre de slaba calitate, le spun de la inceput ca acesta nu este un ghid pentru ei. Aici nu facem experimente ci vom incerca sa invatam de la cei mai buni in acvaristica (voi pune biografia la sfarsit) pentru a nu face aceleasi greseli. Totodata, tin sa precizez ca acest ghid se va baza pe metode moderne in acvaristica, si nu pe modalitati de acum 20 de ani de a intretine acvariul, pe principiul "ai mei pesti traiau acum 20 de ani cu apa de la chiuveta si cu mamaliga".

    Sper ca acest ghid sa ii ajute atat pe cei incepatori cat si pe cei care cauta raspunsuri la intrebari mai dificile. Voi incerca sa raspund aici tuturor intrebarilor legate de acvaristica, insa doar in masura in care personal am testat lucrul respectiv. Nu din alt motiv, dar urasc sfaturile "din auzite" sau sfaturile atoatecunoscatorilor. Nu sunt un expert, incerc doar sa ajut punand la un loc informatiile acumulate de mine, asa cum mi-am dorit si eu initial sa gasesc... cand am cautat ca disperatul solutii salvatoare, sau mi-am pierdut nopti intregi asteptand un raspuns pe cate un forum sau la vre-un email trimis la producatorii produsului respectiv. Prin urmare va multumesc anticipat pentru intelegere si zic sa incepem cu inceputul:

    II. Acvariul si natura: Incepem prin a incerca sa intelegem ca pestii si plantele noastre din acvariu au nevoie de un mediu pe cat mai apropiat de cel din natura. Si cum in acvariul nostru nu avem ciclul zi-noapte, nu avem rauri curgatoare, ploaie... si mai rau, trebuie sa ne bazam pe o apa de la robinet cu un prea mare continut de cloruri... ei bine, in acest caz trebuie sa facem in asa fel incat sa "simulam" un mic colt de natura. Cu cat veti mentine calitatea apei si valorile sale mai apropiate de natura, cu atat pestii si plantele voastre vor fi mai fericite. Si pentru ca vorbim de natura/natural, mentionez de la inceput ca una din cele mai mari greseli ale acvaristilor incepatori este aceea de a introduce in acvariu chimicale. Mai exact, solutii "minune" care pe prospect spun ca va calmeaza pestii, ii vindeca de orice, trateaza plantele de alge, fac apa cristal si asa mai departe. Va spun sincer ca nu exista asa ceva... este pur marketing, mare parte din aceste solutii avand efect negativ mai devreme sau mai tarziu fie asupra plantelor, fie asupra pestilor. Tot ceea ce trebuie sa faceti in acvariul vostru este sa-l mentineti cat mai echilibrat si mai apropiat de natura. Pentru aceasta, vom avea nevoie de o groaza de echipamente care sa ne ajute. Haideti sa continuam cu echipamentele necesare intr-un acvariu (de apa dulce).

    Intai vom face o listare cu toate echipamentele necesare unui acvariu, dupa care vom trece la prezentarea rolului fiecaruia in parte:
    • III.1. Acvariul - Bazinul
    • III.2. Filtrul - intern sau extern
    • III.3. Mediile de filtrare
    • III.4. Sistemul de iluminare - Lumina
    • III.5. Incalzitorul de apa - cu termostat
    • III.6. Incalzitorul de substrat
    • III.7. Chillerul - Racitorul de apa
    • III.8. Pompa de aer - cu piatra de aer
    • III.9. Pompa de apa
    • III.10. Pompa de recirculare
    • III.11. Sistemul CO2 - Instalatia de dioxid de carbon
    • III.12. Sterilizatorul UV - Filtrul UV
    • III.13. Accesorii (Termometru, Minciog, Curatator geamuri, Curatator substrat, Hranitor, Prize reglabile, UPS, Surface skimmer, Gravel cleaner)
    • III.14. Teste de apa
    Prezentarea elementelor de baza dintr-un acvariu:
    • IV.1. Apa
    • IV.2. Substratul
    • IV.3. Decorul
    • IV.4. Plantele
    • IV.5. Pestii
    • IV.6. Hrana
    Vom trece in revista si "operatiunile" necesare intr-un acvariu:
    • V.1. Ciclarea acvariului
    • V.2. Construirea unui acvariu
    • V.3. Declorinarea si filtrarea apei de la robinet
    • V.4. Intretinerea acvariului
    • V.5. Fertilizarea
    • V.6. Testarea (Cap. III.14)
    Dupa care vom finaliza cu cateva sectiuni mai "speciale":
    • VI.1. Sfaturi practice
    • VI.2. Intrebari si raspunsuri
    • VI.3. Comparatii produse si recomandari
    • VI.4. Linkuri si documentatii utile acvaristului
    • VI.5. Bolile si medicamentatia pestilor
    • VI.6. Algele si modalitati de combatere
    Attached Images Attached Images ghid_de_acvaristica_intretinere_acvariu_pesti_plante_si_echipamente.jpg