hai sa nu le mai plangem de mila developerilor. din punctul lor de vedere pirateria inseamna pierdere. INSA pentru ei pierdere inseamna si imprumutul unui joc cuiva sau vanzarea de jocuri SH si daca ar putea, ar interzice chestiile astea in doi timpi si trei miscari. ce nu realizeaza ei este ca ideea de trading, de comercializare, trebuie sa functioneze si pe orizontala, nu numai pe verticala, asa cum si-ar dori ei. e in natura omului sa vinda, sa cumpere, sa schimbe produse si servicii. sunt lucruri pe care nu poti sa i le iei, iar atunci cind o faci, omul cauta cai alternative pentru ca asa e el facut.

deci, pirateria trebuie considerata ca o manifestare naturala impotriva modului lor de a-si organiza business-ul, o manifestare ce tine in balans nevoile societatii. ea nu o sa dispara niciodata si cu cit vor lupta mai aprig impotriva ei, cu atit ea se va incapatana mai tare si ii va afecta mai mult. ce vreau sa zic este ca pirateria (si aici includ si ce am zis in a doua propozitie) nu are nimic de-a face la baza cu partea comerciala a lucrurilor. ea este hardcoded undeva intr-o constiinta sociala si se manifesta in fiecare dintre noi, in functie de context, mai mult sau mai putin (sa se inteleaga clar ca in piraterie eu includ si imprumutul jocurilor, si vinzarea SH pentru ca si ele se traduc prin pierderi daca judecam din punctul de vedere al developerilor). pirateria este o stare de normalitate, avand in vedere limitarile exagerate impuse asupra utilizatorului final. ca acum au ajuns unele jocuri sa se vanda inclusiv aici pe forum la 40-50RON, este unheard of si da, eu cred ca oricine si-ar permite un joc la asemenea preturi. cu toate astea, pirateria ar exista si daca s-ar da toate jocurile gratis. cu siguranta ar fi ceva care le-ar diferentia pe cele pirat de cele originale.