Quote Originally Posted by mastakilla View Post
eu nu incurajez nimic ,dar astia sunt chiar tantalai crezi ,nu stiau ca pe pc se pirateaza in draci.ei se multumesc cu "putinul "pe care l-au vandut,aa.. fiecare ar vrea mai mult ,normal, ca asa e omul, sa reformulez si eu ,un vecin a avut cartofi in curte anul asta si mi-a dat 5 saci de cartofi dar mie nu mi-au ajuns si m-am dus si la vanzatorul din piata si am cumparat 2 saci,s-a uitat vanzatorul c-am urat deoarece n-am cumparat 7 dar asta e ,...." gamingul un lux"!!!!???!! atata timp cat organele abilitate nu sunt interesate de piratii acestui" lux" eu zic sa isi vada fiecare de jocurile lui si sa lase ograda vecinului
daca ar fi sa iau in considerare ce ai zis tu, atunci maine ma duc la scoala cu un BMW m5, chiar daca nu-mi permit si de fapt e un "lux". ma duc in seara asta la un reprezentant BMW in romania si dau o mica spargere, nu e considerat "furt" atata timp cat nu am bani de masina, dar eu vreau neaparat BMW m5 sa impresionez fetele din cluburi. si daca politia nu te aresteaza ca ai piratat jocuri, asta inseamna ca nu faci nimic ilegal? nu uita traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor asta e adevarat, dar asta nu inseamna ca furtul e legal, fie el si digital. iar aluzia ta cu "vecinul mi-a dat 5 saci de cartofi " nu o inteleg, o fi eu prea obosit acuma sau sunt prea primitv pentru modul tau de gandire.

---------- Post added 04-01-2010 at 01:51 AM ----------

Quote Originally Posted by Khan View Post
Normal ca intram intr-o polemica. Pentru ca tu preferi sa traiesti intr-o lume de basm in care pirateria sa fie 0.

Daca un copil caruia parintii i-au luat calculatorul pentru scoala si nu admit sub nici o forma sa-i cumpere jocuri iar el pirateaza.
Crezi ca acel copil a piratat desi avea banii pentru joc si nu a vrut sa-i dea?

Activision il vede ca pe 60 de dolari pierduti insa copilul NU A AVUT NICIODATA acei bani.

Deci de unde pierdere daca banii nu au existat de la bun inceput?

Imi place asta cu "intram in polemica pentru ca avem opinii diferite". Putem intra in polemici pentru ca suntem cu totii de acord?
Sau daca suntem cu totii de acord hai s-o punem de nitel comunism, ca tare bine mai era cand eram toti de aceeasi parere. Ti s-a parut ca te-am atacat personal prin ce am zis mai devreme?
Pentru ca in cazul asta, se pare ca pe 2010 ar trebui sa ma limitez doar la Thanks si la mai putine postari ca doamne fereste, spun ceva si mor copii in Africa.
aaa... nu man , nu am vrut sa o zic cu rautate, cand am zis polemica ma referam mai mult la o conversatie in contradictoriu (definitia polemicii), dar in acelasi timp prietenoasa. imi place mult cum iti sustii punctul de vedere si nu cedezi niciodata si te respect pentru asta, ca si eu sunt la fel de incaptanat ca si tine , chiar daca uneori nu se vede.


sa revenim la ale noastre. atunci lumea e dreapta? de ce X nu da nici un ban pentru jocuri, iar Y asteapta luni de zile sa astranga bani sa cumpere jocul? de ex: si eu vreau sa joc AC2 sau Bordelans, dar nu am momentan bani si mai astept pana cand fac rost, nu imi era mai usor sa le iau pe PC sau sa-mi cumapr un Xbox modat? sa inteleg ca jocurile "piratate"/furate reprezinta doar un potential de castig. nu prea pot sa ma impac cu ideea nici ca un simplu gamer, dar ca un producator/publisher.