Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
daca ar fi sa iau in considerare ce ai zis tu, atunci maine ma duc la scoala cu un BMW m5, chiar daca nu-mi permit si de fapt e un "lux". ma duc in seara asta la un reprezentant BMW in romania si dau o mica spargere, nu e considerat "furt" atata timp cat nu am bani de masina, dar eu vreau neaparat BMW m5 sa impresionez fetele din cluburi. si daca politia nu te aresteaza ca ai piratat jocuri, asta inseamna ca nu faci nimic ilegal? nu uita traim in Romania, tara tuturor posibilitatilor asta e adevarat, dar asta nu inseamna ca furtul e legal, fie el si digital. iar aluzia ta cu "vecinul mi-a dat 5 saci de cartofi " nu o inteleg, o fi eu prea obosit acuma sau sunt prea primitv pentru modul tau de gandire.

---------- Post added 04-01-2010 at 01:51 AM ----------



aaa... nu man , nu am vrut sa o zic cu rautate, cand am zis polemica ma referam mai mult la o conversatie in contradictoriu (definitia polemicii), dar in acelasi timp prietenoasa. imi place mult cum iti sustii punctul de vedere si nu cedezi niciodata si te respect pentru asta, ca si eu sunt la fel de incaptanat ca si tine , chiar daca uneori nu se vede.


sa revenim la ale noastre. atunci lumea e dreapta? de ce X nu da nici un ban pentru jocuri, iar Y asteapta luni de zile sa astranga bani sa cumpere jocul? de ex: si eu vreau sa joc AC2 sau Bordelans, dar nu am momentan bani si mai astept pana cand fac rost, nu imi era mai usor sa le iau pe PC sau sa-mi cumapr un Xbox modat? sa inteleg ca jocurile "piratate"/furate reprezinta doar un potential de castig. nu prea pot sa ma impac cu ideea nici ca un simplu gamer, dar ca un producator/publisher.
Ceea ce spui tu despre furt, cu cartofii in piata s.a. s-ar traduce ca tu te duci in magazin si sterpelesti jocul. Vreau sa zic ca nu e ca si cum ai fabrica un TV, l-ai lansa pe piata si daca ti l-ar fura cineva ai pierde investitia in materialele din care e facut TV-ul. Furtul intelectual s-ar situa undeva la mijloc intre pierdere si necastig. In cazul torentelor ar bate mai mult spre necastig. Plus ca faci o mica confuzie prin exemplele tale. Hai sa iti dau eu un exemplu: Forza Motorsport 3. Nu e lansat oficial in Romania (ca 90% din jocuri de altfel), cei de la Gameshop vand editia greceasca. Vrei sa spui ca cei 4000 de pirati sa zicem au provocat o pierdere producatorilor? Pai producatorii nici nu au luat in calcul Romania! Nu e nici macar necastig, nici nu stiu ce e...Nu spun ca e motiv de piraterie, dar nici sa te amagesti ca tu sustii producatorul, mai ales ca tu nu existi pentru el...

As dori sa vorbesc un pic despre pirateria din Romania. Ce parere aveti? A adus mai mult lucruri bune sau rele? Sa ne uitam un pic la dezvoltarea IT-ului in randul maselor in Romania. Daca nu exista pirateria (sa fim seriosi, acum nu multi ani nu gaseai jocuri sau alte soft-uri originale in Romania, sau ff greu), unde ne-am fi situat ca societate in privinta cunostintelor IT in prezent? Unii ar spune ca am pierdut moralitatea, insa cati au stiut cel putin la inceput ca folosesc produse piratate? Cand mi-au luat ai mei primul PC ma duceam si cumparam jocuri de la o librarie, dar am aflat mult mai tarziu ca sunt piratate. Si cati se gandeau la moralitate cand se lansa un joc/software nou dar nu si la noi in tara?

Si ca o concluzie, pirateria a ajuns la noi inaintea producatorilor de software. Asta e. Problema lor de orientare. Acum cred ca oricum suntem pe drumul cel bun, din ce in ce mai multi oameni cumpara originale si sa speram ca in viitorul apropiat din ce in ce mai multi dezvoltatori IT se vor uita si spre tarisoara noastra. Si tot piratii le vor cumpara produsele.