Gresit, iar sutele de giga de filme arata faptul cat esti de...comercial (!?). Daca iti palce un film, il inchiriezi, il cumperi, hai sa zicem, nu mai poti, esti mega fan si il iei de pe torrente (ca tot exista posibilitatea, deocamdata) dar sa ai SUTE de GB de filme piratate mi se pare prea mult. La fel si zecile de giga de melodii, sper ca esti convins ca nu iti ajunge viata asta sa le asculti pe toate macar o data! Si atunci care este rostul? Genul acesta de comportament a condus la ceea ce acum numim Criza Mondiala. Exact acelasi lucru, se ajunsese la manie a consumului fara rost, orgii romane ale secolului XXI. Am o casa? Dar de ce sa nu am 2? Dar de ce sa nu am 3, 4, 5, etc cat imi pot permite sa imprumut. Am un pamant? Nu conteaza ca nu cresc nimic pe el, mai cumpar 1, 2 ,3 , etc. Acelasi lucru se intampla si in piraterie, ajungi sa downloadezi tot pentru ca poti. Nu conteaza daca iti trebuie , sau nu, daca iti foloseste la ceva, iei giga, sau de ce nu terra de informatii.
Partea cu banii mi se pare prost pusa, inteleg ca sunt si pustani care nu isi permit foarte multe, dar asta nu este o scuza pentru piratarea jocurilor! Majoritatea au telefoane scumpe, haine scumpe, bijuterii scumpe, totul in general trebuie sa fie scump (nu bun), dar cand vine vorba de un joc (care iti palce, sincer eu ma joc anumite genuri de jocuri si le cumpar numai dupa ce analizez multe reviewuri, eventual o demo) toti sar in sus ca nu sunt bani. Ma uit la ultimele aparitii care le vad pe net la preturi de 160-180RON, ceea ce mi se pare mai mult de accesibil.

Esti mega pasionat? cine te tine sa nu iti iei un job part-time sa iti poti permite ce vrei? Credeti ca in afara umbla canii cu covrigi in coada? Calatoresc mult in afara si nu m-am intalniti niciodata cu un gamer ca sa nu fie angajat. Chit ca are 15 ani, 16 ani sau 40, toata lumea munceste ca sa isi intretina hobby-ul si nu le este rusine sa o faca, am vazut baieti de trageau de lazi prin depozite sa isi stranga bani de cheltuiala.

La noi, toata lumea nu face nimic, rancezeste in casa, pirateaza la sange si al sfarsit ne spune ca nu are bani sa isi cumpere si asta este motivul pentru care pirateaza. Bravos!

Mai noi vad ca exista si o tendinta generalizata, dai in piraterie ii ranesti personal, deja sunt o comunitate care are identitate. Deja ma astept si la o comunitate a violatorilor, pana la urma orice femeie isi doreste sa faca sex, asa ca defapt ei ii implinesc o dorinta, chiar daca ea nu isi da seama. Mai mult ii da ceva, nu ii ia, practic femeia respectiva iese in plus....

Mana pe munca si cumpara jocurile care iti plac, asa este normal si firesc!