Pai in primul rand tu trebuia sa ai pe laptop o partitie de Recovery, cu care se putea reinstala foarte simplu tot sistemul, plus ca mai trebuia sa ai un program instalat care sa iti permita sa iti creezi tu singur DVD-uri pe care sa le folosesti in caz ca ti se strica partitia de Recovery.
Asa trebuie sa aiba toate laptop-urile care vin cu sistem de operare preinstalat.
Si in al doilea rand, nu cred ca Microsoft are vre-o treaba cu asta, daca tot vroiai sa suni undeva, trebuia sa suni la Toshiba, pentru ca ei trebuia sa iti dea discurile in caz de ceva.
Noi la serviciu avem 70 laptop-uri, toate HP, si toate vin cu XP preinstalat, si toate au partitie de Recovery, dar mai este si un program care mi-a permis sa creez discuri in caz de ceva.
Si daca din greseala nu imi faceam discuri, trebuia sa contactez HP, si nu Microsoft.
Microsoft a vandut licenta catre Toshiba, care la randul lor ti l-a vandut tie, asa ca tu cu Toshiba ai treaba, nu cu Microsoft.
Inainte laptop-urile veneau cu DVD-uri pentru reinstalare, dar de 1-2 ani nu mai vin, probabil ca sunt prea scumpe 2-3 DVD-uri.