Salut,
Ma bucur ca ai deschis acest subiect. Si eu sunt de acord cu absolut tot ce ai zis, sunetul e la fel de important ca si imaginea, de multe ori chiar mai important. Trebuie insa sa tii cont si de faptul ca o sonorizare buna depaseste de cateva ori pretul unei plasme sau LCD high-end, iar ps3-ul din pacate nu se adreseaza acestui segment de piata, chiar daca este capabil de performante ridicate la acest capitol (exceptie face ps3 slim care e mult inferior modelului initial la capitolul CD/DVD playback).
Piesa de rezistenta in orice configuratie Home Theater este evident receiverul, urmat de boxe si calitatea cablurilor. Cand zic HT, nu ma refer strict la playback audio/video ci si la jocurile de pe console care-ti ofera o imersie extraordinara pe un sistem bun si bine calibrat (de exemplu iti dai seama din ce parte vin "inamicii" inainte sa-i vezi pe ecran).
Daca tot e vorba de DTS-HD si Dolby True HD eu sincer consider ca cel mai fidel format este LPCM si cea mai mare calitate audio o obtii folosind conexiuni analogice (nu hdmi sau spdif), adica pentru fiecare canal sa ai o conexiune separata. Daca stai sa te gandesti, un amplificator/receiver profesional de acum zece-douazeci de ani e la fel de performant (daca nu chiar mai performant) ca si cele vandute in ziua de azi la preturi piperate, tot ce conteaza e sa ai un decodor bun (in cazul nostru ps3-ul).
In cazul boxelor te aprob si te contrazic in acelasi timp (da, stiu cum suna), totul depinde de calitatea si constructia acestora si nu in ultimul rand de dimensiunea camerei in care amplasezi sistemul.
In functie de directia in care o ia acest "thread" putem continua si aprofunda subiectul in cauza.