Am citit cu mare interes tot ce ati scris fiecare indiferent de varsta si credeti-ma ca e tare ciudat sa poti cataloga fiecare povestire unei generatii.

Cred ca primul meu contact cu o "consola" a fost un hc90 la un vecin, care era mai mare decat mine si il primise din Cehia. Bineinteles ca prima data nu am observat treaba cu casetele si casetofonul si faptul ca trebuia sa stai cu surubelnita sa tot reglezi capul casetofonului ,ci mai degraba faptul ca puteai controla ce se intampla pe televizor. Desigur imaginatia juca un rol important pentru ca altfel nu intelegeai jocul, grafica fiind jalnica. Totusi era de apreciat pentru vremea aia. Stiu ca se vindeau casete audio cu jocuri piratate la diverse magazine pe la mine.

Dupa aproximativ 1 an am pus mana pe NES la acelasi vecin, si nu mai vroiam sa plec acasa. Am rupt duck hunt si westernul acela tot de impuscat. Totusi posibilitatile de achizitionare erau mici si mi-am vazut de copilarie pana au aparut Coin-up-urile in cartier. Era isterie generala. Nu se comparau cu nimic.

Cand am inceput scoala am fost la o ruda care avea terminator si 2 casete: Contra Super C si cea de la joc 9999999999in 1 lol. Am jucat Contra prima data si apoi mario care m-a dat pe spate. Am plecat cu greu si de acolo. Mai aveam un pic si ma luau ai mei cu forta. Dupa un timp am fost la un prieten care avea 486 si am jucat cateva jocuri mai de copii lotus, winter sports, motogp, f1, dizzy, supaplex, dave etc. Am reusit pana la urma sa iau si eu imprumut terminatorul pe care ma jucasem prima data. Intentia era sa il inapoiez in 2 zile dar nu prea era chip asa ca dupa 2 luni de omor si diverse reparatii artizanale l-am inapoiat. Au trebuit sa imi ia si mie unul pentru ca nu se putea sta cu mine in casa la cat de urat faceam. Intr-un final l-au luat impreuna cu o caseta cu turtles ninja aleasa de mine pentru ca jucasem TMNT 2 si 3 si credeam ca va fi una din alea, dar a fost primul (poate cel mai groaznic si mai enervant). Cei mai multi dintre voi stiu ca poza de pe caseta nu reprezenta aproape niciodata jocul, si treaba cu schimbatul memoriei din interior era in voga. Au urmat ani de omorat consola aia in care nu m-am gandit vreodata ca exista un motiv pentru care se strica asa des si era de o calitate asa proasta, si anume ca era o copie de NES. Intre timp rupeam coin-up-urile si am descoperit si sega mega drive care era pentru cei mai "norocosi" dintre noi.

Apoi a urmat game boy-ul pe care il alimentam direct de la priza ca nu aveam acumulatori si il rupeam in draci. Asa au mai trecut cativa ani in care tehnologia a mai avansat si au aparut console noi printre care si super nintendo pe care m-am jucat decat foarte putin dar era de departe cel mai tare ( aproximativ la fel ca arcade-urile). Dupa SNES am mai jucat niste fotbal pe psx iar restul de console din vremurile alea le-am vazut doar in reclame pe postul de desene animate preferat.

Urmatorul pas a fost calculatorul care mi-a taiat orice legatura cu consolele de atunci inainte. Era la moda windows 95 la vremea aia si jucam o droaie de jocuri cretine printre care si cele pe care le jucasem pe 486 cu ani in urma (nostalgia). Au urmat ani de zile in care nici n-am mai stiut cum arata o consola chiar daca upgrade-urile erau costisitoare. A urmat pana la urma un N-gage de care am fost foarte multumit pentru ca nu trebuia sa dau bani pe jocuri, puteam sa am si muzica pe el si mai era si telefon. In 2006 mi-am luat si eu psp ver.1.5 modat. Apoi un ps3 anul trecut special pentru fallout 3 (deci a fost si calculatorul bun la ceva, pentru cine a auzit de franciza fallout). Si in final un ps2 care ar fi trebuit sa il cumpar demult daca stiam cat de bun e. In concluzie s-ar putea sa ma intorc la nintendo in viitor lol.