"Asteptati cati trebuie" Meriti doua copii de Gran Turismo la cat de mult esti dispus sa astepti, fara sa te deranjeze faptul ca producatorii nu sunt in stare sa respecte nici un deadline. Tu ai fost vreodata implicat intr-un proces de dezvoltare al unui produs complex? Ai auzit vreodata de faptul ca nu conteaza cat de bun e rezultatul daca-l livrezi cu vreo cateva luni/ani dupa ce a trecut deadline-ul?

Marea problema la mesajul "dupa atatia ani, ce mai conteaza ca trebuie sa astepti cateva luni" e ca poate fi aplicat la nesfarsit.
Fix ca in cazul jocurilor de la Blizzard... astepti trei-patru ani, inca vreo doi, dar dupa se cam pierde interesul si te orientezi spre alte produse care tind sa iasa pe piata cat de cat la timp.

Nu stiu, sunt o serie de oameni care ar fi in stare sa ia apararea baietilor de la Polyphony chiar si daca ar amana jocul ala pana in 2012. Voi cam meritati sa va amane producatorii de jocuri oricat au chef, stiind ca nu o sa aveti nimic de comentat.

Asteptare placuta. Ne vedem pe pista undeva prin vara-toamna, cu ceva noroc.

---------- Post added 16-01-2010 at 05:07 AM ----------

Recomand sa cititi discutiile despre Final Fantasy XIII, sa vedeti cum si acolo au inghitit toti gamerii in sec si au zis ca la cat au asteptat, dupa atatia ani, o sa iasa jocul jocurilor, miracolul digital. S-au creat niste asteptari atat de mari, ca mai apoi jocul sa dejamageasca intr-o anumita masura. Si stiti de ce? Din cauza imbarbatarilor de genul "lasa mai, asteapta acolo, ca daca tot dureaza atat, o sa iasa cu atat mai bine". Si in felul asta ajung unii game developers sa o cam ia razna si sa se umfle in pene, sa uite ca oricat ar fi de celebri, mai au si ceva jocuri de scos, daca tot sunt in industria asta... na zic si eu asa...

Dupa cum am tot zis: asa s-a intamplat cu Blizzard. Au fost toti innebuniti la inceputuri de Starcraft, Diablo si Warcraft, au acceptat ritmul incredibil de lenes cu care scoate Blizzard jocuri, iar acum ca la Blizzard se munceste numai la muls WoW-ul, nu mai are nimeni ce comenta legat de celelalte jocuri ale lor, ca na, "la Blizzard nu dam termene de lansare a jocurilor, le lansam cand credem noi ca sunt gata".

Amin.