nu prea le am cu scrisul, asa ca va rog sa nu aruncati cu rosii in mine...

avand in vedere ca Mirror's Edge este facut de EA Dice, nu ma asteptam ca acest joc sa ma incante. Nu datorita developerului ci datorita trecerii acestuia de la binecunoscuta serie Battlefield la un concept cu totul nou. Level design-ul este in perfecta armonie cu miscarile fluide ale personajului, mecanica de joc run-jump-duck-disarm enemy venind aproape de la sine.. Mediul inconjurator este destul de simplist, dar presupun ca asta este si ideea... ca grafica sa nu fie prea incarcata, ingreunand vizualizarea elementelor necesare avansarii in nivele. Din stagiul oferit in demo, realizam ca jocul nu este bazat doar pe "alearga si du pachetul la destinatie". Avem de rezolvat o serie de puzzle-uri pentru a scapa dintr-o zona sau pentru a inainta catre destinatie. Sistemul de lupta este simplist, acesta nu necesita decat folosirea a doua butoane in combinatie. De exemplu duck + hit ( LT + RT) si eroina executa atacul. Pe langa sistemul de combat, mai este implementat si un sistem de dezarmare al inamicului. Acesta poate fi deposedat de arma ori frontal, ori folosind mediul inconjurator pentru a ajunge in spatele acestuia. Pana sa incerc demo, eram sceptic asupra acestui joc, insa pot spune ca imi place enorm demo-ul. Toate elementele de gameplay conlucreaza intr-un joc armonios si fluid. Este clar un must-have, cred ca va fi un joc de colectie

(multam lui Grey pentru ajutor)