cum vad eu toata chestia asta cu modarea/banarile etc:
ceva imi spune ca omul va reusi...e ff destept...si a dat clasa cu ce a realizat pentru iphone..
multi au cumparat telefonul acesta si multumita lui , i-a "anihilat" din buguri [de ex filmarea] , iar apple este constienta de asta...si "permite" astea tocmai ca vanzarile dispozitivului au crescut si multumita acestui jailbreak
si revenind la console..xbox si modarea ...credeti ca microsoft nu era constienta de modare/piraterie de mult timp? sau credeti ca modalitatea de banare din noiembrie nu o puteau face si cu un an inainte? sunt sigur ca ei au lasat totul asa ...sa se "bucure" oamenii...sa atinga un numar de x console vandute ...verificau de mult statusul modat/nemodat pe live
dupa ce au atins un prag destul de mare de console vandute si modate....valul de banuri care la ce i-a dus pe multi? sa isi vanda consolele la preturi de nimic [a se vedea okazii unde poti gasi si cu 300-400 de ron o consola banata simpla] si sa achizioneze alta noua..deci vanzari in plus pentru microsoft [sa o numim jucatul cu o consola modata...o perioada trial pentur client...dupa ce ai intrat in ritm ..greu sa te lasi..si iei original pe urma daca alta alternativa nu ai]
asa si cu sony...credeti ca nu sunt constienti de modare? daca se poate sau nu face ei vor avea de castigat in viitor. Multi respecta brand-ul sony...playstation ff mult, iar impedimentul ce i-a limitat la cumpararea ei [modarea] va aduce vanzari destul de mari de va fi posibila, un castig pentru sony. Iar dupa o anumita perioada "trial" sony poate sa recurga la un val de banuri hardware destul de urate care vor duce la....console noi cumparate de la o masa mai mare de oameni
asa vad eu chestiile astea legate de modare..piraterie etc...microsoft/sony etc sunt constienti de ea ...si o lasa pana la un anumit nivel pentru ca e in avantajul lor.... e un trial, e ca si cum ai fi un copil mic ce primeste gratuit zilnic inghetata...dar de saptamana urmatoare te costa...