Single post: Luna Octombrie: Luna Lansarilor

  1. #2 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    2. Jocuri Lansate

    Luna Octombrie cand vine vorba de lansari de jocuri nu cred ca are nevoie de nicio explicatie. Este suficent sa spun 4 titluri: Dead Space, Fable 2, Fallout 3 si LittleBigPlanet doar pentru unii mai norocosi ce au pus mana pe el pana sa vina „teoria conspiratiei”. Acestea nu sunt decat patru din numeroasele jocuri lansate aceasta luna. O sa le enumar rapid pe fiecare si apoi cateva randuri despre cele mai importante desi o sa vedeti in continuare ce probleme va ridica acest lucru. Incepem cu un sequel extrem de asteptat de unii. Oare o fi dezamagit? Aflati mai tarziu. Este vorba de Sillent Hill Homecoming urmat de NBA 2K9 si Fracture. Au venit apoi 4 piese grele, Dead Space, Saints Row 2, FIFA 09 si SOCOM US. Iar luna Octombrie s-a terminat cu Bioshock pentru PS3 (finally), Fable 2, Far cry 2 si cireasa de pe tort a fost Fallout 3. De abia acum cand le-am insirate realizez si eu cate au fost luna aceasta. Si am incercat aici sa enumar doar cele mai cunoascute/importante si vad ca am depasit un numar de 11. Ii dam de pe acum premiul pentru Luna Lansarilor sau mai vedem luna viitoare?

    Franciza Sillent Hill este una dintre cele mai bune si renumite in domeniul jocurile de groaza (a avut si film, complet inutil) si luna aceasta a lansat cel mai recent dintre titluri si anume Sillent Hill:Homecoming. Stiti ce se intampla cand un film primeste foarte multe continuari? Acel farmec al lui se cam duce si ramane asa ceva mediu spre ok? Aceelasi lucru s-a intamplat si cu Homecoming. Acel spirit horror, care te facea sa te uiti peste umar in timp ce te joci a cam disparut. Din pacate nici povestea nu este la nivelul cu care eram obisnuiti de Konami. Si acest lucru se vede in notele primite ce se invart in jurul notei de 7.3-7.4 depinde de care versiune vorbim, cea de PlayStation 3 avand media cu o zecime mai mare.

    Usor usor ajungem intr-o lume de vis, pe un taram magic. Este vorba de taramul „Albion”. Mai aveti nevoie de indicii? Este vorba de Fable 2 cel mai recent titlu semnat Peter Molyneux si dezvoltat de Lionhead Studios. Jocul te prinde dintre prima secunda, din primul moment cand intrii in „paine”. Da, poate lumea spune ca nu are grafica de Far Cry 2 si ca se mai intampla ca lumea sa treaca prin usi dar povestea, atmosfera, gameplay-ul sunt superbe. Se vede ca s-a muncit mult la acest joc si a fost primit de catre public exact cum este asteaptat. A fost unul dintre titlurile pe care mi le-am dorit cel mai mult aceasta luna sau acest an. Ca sa pastrez sablonul trebuie sa mentionez notele fantastice pe care le-a obtinut. Momentan are 4 review-uri de 100 puncte si o medie super de 9.0. What more can i say about it? Oh, da. Cine nu si-a dorit sa isi imbrace caracterul dintr-un RPG in Master Chief si cu Energy Sword sa omoare banditi?

    De la taramuri magice, cu vraji si eroi ajungem intr-o parte mai intunecata a universului. Debarcam cu peripetii (cine l-a jucat stie despre ce vorbesc) pe una dintre cele mai mari nave ale flotei, USG Ishimura doar ca sa descoperim ca toata lumea este moarta si transformata in .. ceva ce nu seamana nici pe departe cu oamenii. Am incercat prima data acest joc undeva in noapte pe la 1-2 cu luminile stinse si boxele date destul de tare. Nu va pot spune ce am simtit. Este acel tip de joc unde mereu cand intrii intr-o incapere sau hol luminile se sting sau lipsesc cu desavarsire si mereu ai noroc cand te intorci sa mai fi atacat de 2-3 inamici. Grafica, atmosfera, sunetul toate se imbina perfect si ne ofera un joc ce nu trebuie nicidecum ratat. Ca sa continuam in seria jocurile cu note bune, trebuie sa va mentionez ca Dead Space are o medie a review-urilor de 8.8-8.9. Asta spune multe nu?

    Pana aici a fost usor. Acum a trebuit sa ma decid la cel de al patrulea joc prezentat. Nu am mai ales LittleBigPlanet deoarece nu multi ati reusit sa primiti unul si nu vreau sa va strig surpriza plus, acest joc nu merita un paragraf intr-un articol. Merita un articol special. Asadar revenim pe Pamant. Pamant distrus de un razboi nuclear, Pamant unde oamenii sunt nevoiti sa isi traiasca viata intr-o “utopie subterana”, intr-o utopie numita Vault 101. Este vorba de Fallout 3, produs de cei de la Bethesda. Da, de aici si frica tuturor ca o sa fie un Oblivion intr-un univers apocaliptic. Probabil ca este, probabil ca nu este. Daca seamana un pic ca sistem cu Oblivion nu inseamna ca este aceelasi lucru? Intr-un fel as spune ca acum jocul are o prezentate si introducere ceva mai sumbra decat celalalte jocuri din serie. Sincer, nu stiu ce i s-ar putea reprosa acestui joc. Bine, am mai observat pe forum lumea care se planga ca unele caractere parca plutesc pe harta si altele. Sunt absolut ca aceste bug-uri precum si cele de la alte jocuri lansate luna aceasta vor fi imediat corectate de catre studiourile dezvoltatoare prin mici patch-uri.

    Cam acestea ar fi cele mai bune patru jocuri ale luni Octombrie.

    3. Jocurile pe care toata lumea le-a trecut cu vederea

    Acum vine rubrica funny a articolului. Cand trebuie sa vorbim despre acele jocuri pe care nimeni nu le-a remarcat, nu se mai pune in discutie sa le fi si jucat. Luna trecuta a fost NHL 09 si FaceBreaker iar acum in Octombrie, premiul nedorit este castigat de jocuri precum Spider-Man: Web of Shadows, joc care spre surprinderea mea a luat note acceptabile de la marile site-uri, note ce se invart in jurul notei de 7.0. Bunicel pentru un joc Spider-Man. Jocuri care mereu au fost cele mai mari dezamagari. Ce are bun acest joc? Un story peste media altor jocuri din serie, boss fights frumos realizate si ca intotdeauna, plimbam de pe cladire pe alta este genial. Cine nu isi doreste sa fie Spider-Man?

    Stiti ce alt joc s-a lansat luna aceasta si nimeni nu l-a remarcat? Tenchu: Shadow Assault. Da, inca un joc Tenchu. Credeti ca fost bun de ceva? Yep, ati ghicit. Nu a fost bun de nimic. Numai note de 4 si 5 pentru acest joc. Ce il coboara asa de mult? Cu ce vreti sa incep, cu partea unde multiplayer este la pamant? Sau cand trebuie sa mentionez ca jocul este foarte scurt? Sau ca uneori camera o ia razna? Sau cu lucrul evidenta ca jocul este foarte slab?


    4. Must-do things from Octombrie

    Stiu ca acum trebuia sa inceapa rubrica Must-do Things dar inainte de asta as vrea sa mentionez faptul ca sunt multe alte jocuri ce au fost lansate in aceasta luna precum MotorStorm: Pacific Rift si multe altele de care nu am apucat sa scriu, nici macar sa le mentionez. Intentionez sa pastrez articolul cat mai la obiect si sa mentionez doar stirile sau jocuri importante si unele desi mari tind sa scapte sau sa nu intre. Imi cer scuze pentru acest lucru.

    Ce s-a intamplat in Octombrie si nu trebuie sa treceti peste? Hai sa vedem. Am aflat ca the big bad update pentru Dashboard-ul Xbox-ului 360 va fi lansat pe 19 Noiembrie dar incepand de ieri preview-ul oferit doar catorva este acum pe mai toate site-urile din lume pentru download. LittleBigPlanet a fost amanat din cauza unor minore probleme, minore probleme care ne-au obligat sa mai asteptam o saptamana si ceva pana sa apucam sa ne bucuram de acest joc. Luna Octombrie poate fi declarata una dintre cele mai bune luni ale anului 2008 cand vine vorba de lansari de jocuri, cu lansari precum Fallout 3, Fable 2 si Dead Space.

    So, pentru o recapitulare avem cam asa :
    Must-Read: http://www.consolegames.ro/forum/f7-...lanet-delayed/, http://www.consolegames.ro/forum/f7-...-19-noiembrie/, http://www.consolegames.ro/forum/f7-...pe-xbox-360-a/
    Must-Download: DLC pentru Bad Company cu 4 harti gratuite, demo-ul Mirror’s Edge
    Must Play: Dead Space


    Well, aici sunt nevoit sa pun punct celui de al doilea articol “month review” de pe ConsoleGames.ro. Luna Octombrie a fost o luna superba, de la stiri la jocuri. Si ca sa va dati seama de acest lucru nu aveti nevoie de mine sau de articolul acesta. Este nevoie doar sa va uitati cati bani va lipsesc din portofelul sip e afizul ce va aduce la cunostinta ca aveti un pachet de ridicat.

    Va urez o luna Noiembrie superba.
    Nestian Alexandru Serban
    Attached Images Attached Images 20.jpg 21.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg