Quote Originally Posted by MonkY View Post
Pe mine ma trec fiori cand ma gandesc ca am putea primi acelasi suport pe care-l oferim si noi... In rest, probabil ca am fi mai rau decat cei din Haiti, ne-am omora intre noi pentru o sticla de apa si o paine...
Crezi ca daca noi am fi fost in situatia celor din Haiti, haitienii s-ar fi gandit sa ne intinda noua o mana de ajutor? Ei aveau probleme cu saracia lucie a populatiei dinainte de acest dezastru.
Nu spun ca nu trebuiesc ajutat, Doamne fereste, sper sa nu ma inteleaga nimeni gresit, dar prioritatea noastra ca romani mi se pare ca ar fi sa ne salvam pe noi insine si dupa aceea sa ne extindem "aria de acoperire".

Ma uitam si la TV si in ziare la familii de romani care s-au oferit sa adopte copii din Haiti. Asa tampenie n-am mai vazut. Cu toate ca acei copii merita dreptul la o viata decenta si merita sa viseze, aceeasi romani oare nu sunt constienti de starea deplorabila a orfelinatelor de la noi? Nu stiu ca sunt mereu suprapopulate?

Toate campaniile umanitare desfasurate in aceasta luna s-au destinat exclusiv populatiei din Haiti si stau sa ma intreb... luna asta nu s-a mai murit de foame in Africa, nu s-au mai imbolnavit oameni de SIDA, nu s-au mai intamplat atatea si atatea lucruri rele pe fata pamantului?
Cumva raul din lume si-a luat o pauza de odihna pe perioada cat se va reface statul Haiti?


Azi am facut si eu o donatie, pe langa directionarea a 2% din impozitul anual. Totul merge catre un orfelinat din Romania. Si, scuzati-mi nationalismul pseudo-egoist, dar pe gerul si "criza" asta cand toti banii se duc in Haiti, copii aia au nevoie de un adapost la caldura.