O mica descriere tehnica:

- greutate 680g varianta WI-FI si 730g varianta cu WI-FI + 3G
- grosime 13,4 mm
- ecran multi-touchscreen capacitiv de 9,7 inchi rezistent la amprente (oleophobic coating) dar asta ramane de vazut
- ecranul de asemenea este LED cu tehnologie IPS (in-plane switching) care se traduce prin unghi de vizualizare mult largit de 178 grade
- de asemenea ecranul va fi la exterior din sticla se pare (iarasi ramane de vazut)
- rezolutie de 1024x768, 132 ppi (aplicatiile de iPhone pot rula pe iPad upscalate ca sa poata profita de tot ecranul)
- procesor A4 (productie proprietara Apple) de 1Ghz low-power system
- capacitate memorie 16GB, 32GB, sau 64GB
- WI-FI (802.11 a/b/g/n)
- bluetooth 2.1 + EDR technology (cel mai probabil restrictionat ca si pe iPhone)
- 3G + EDGE (pentru modelul Wi-Fi+3G) aici se specifica doar pentru date insa tare cred ca dupa jailbreak o sa avem un telefon veritabil de vreme ce suporta 3G si EDGE, trebuie doar un soft de telefon identic cu cel de pe iPhone
- AGPS (se pare ca are si GPS) va dati seama ce inseamna asta? IGO pe ecran de 10" UAU
- compas digital
- accelerometru
- senzor ambiental
- baterie litiu-polimer de 25 Whr (wati per ora) tehnologie preluata de la macbook care tine aproximativ 10 ore
- 3,5 mm jack
- microfon
- built-in speakers (se vorbeste la plural, sper sa fie 2 ba chiar trei boxe mici acolo dupa ce se vede la exterior)
- locas pt sim card (din cate am citit e un microsim si asta ar putea impiedica folosirea iPad-ului ca si telefon cu cartele obisnuite - insa cred ca se pot gasi solutii)
- OS iPhone 3.2