Pentru cei care nu inteleg limba germana, am tradus subtitrarea video-ului postat de ReNeGaDe124. Nu este o traducere perfecta. Nu sariti nu stiu germana perfect, dar ma descurc bine.

"In 2002, primul joc, ICO a emotionat inimile oamenilor din intreaga lume. In 2005 al doilea joc, Shadow of the Colossus a creat o lume noua, unica si originala, de dimensiuni epice.
Creatorul de jocuri Fumito Ueda a castigat pe plan mondial multe premii pentru munca sa. Astfel, cu suspans se dezvaluie al treilea joc mult asteptat.

Nu este caine, pisica, pasare, ci un personaj fantastic care detine caracteristici de la diferite tipuri de animale. Un personaj fantastic face ca povestea sa para mult mai reala. Am vrut sa-l prezint ca pe un animal plin de viata si radios. Nici unul din elementele care le adaugam nu exista, dar se simt.
Pentru Fumito Ueda exista un nivel al realismului care se atinge doar prin prezentare.

Din punct de vedere al fizicii, totul se comporta dupa asteptari, cum ar fi de exemplu efectul de amortizare al muschilor.
Un pod suspendat construit bine, este foarte stabil, scartaie si se misca putin in momentul traversarii. Miscarile cozii au fost importante. Baiatul se deplaseaza tinandu-se de aceasta. Vroiam sa creez o lume fantastica.

Trebuie sa se simta real. Vroiam sa prezint cat de mult posibil, pana la cele mai mici detalii. Pentru mine toate creatiile fantastice au nevoie de o legatura cu realitatea.
Pentru lumea jocurilor video, natura si lumea animalelor sint doua concepte dificile, dar Fumito Ueda contribuie cu multa valoare pentru a o prezenta cat mai realistic posibil, cum ar fi miscarea ierbii sau a penelor.

Vreau ca fiecare sa vada si sa admire fiecare miscare. Creatorii de jocuri lucreaza intens la The Last Guardian. Din Japonia, noi fragmente din proiect sint prezentate pentru prima data in intreaga lume.
Tot ce am facut pana in acest moment acum se intruneste.

Nu pot sa dau detalii in legatura cu povestea jocului, dar pot sa spun ca imi place imprevizibilul si vreau sa surprind oamenii cu actiunea si sfarsitul jocului. Sper ca sinteti deja curiosi."