mac mac!

Mercic, dar eu le-am incercat deja ca mi-am rulat si eu pe vremuri.
Sunt absorbante, se imbiba cu lichid dar nu renunta la el in favoarea atomizorului.


In alta ordine de idei, am reusit sa fac functional atomizorul Joye302.
Intr-un mod haotic, printr-o combinatie de "mod"-uri.
Mercic nicos pentru idee! Ai rostit cuvintele magice la momentul potrivit.

Pana fac un set de poze va descriu procedeul:

Se ia un cartus, se goleste de vatelina originala. Se scoate din mustiuc cartusul, iar fix in fundul cartusului alb, acolo unde este si semnul de centru se da o gaura cu o capsa incinsa la bricheta (preferabil mini capsa dar merge si cu cele clasice mai mari care se gasesc pe orice birou).
In fundul cartusului (partea mai stramta, lunga de 5mm, aproape rotunda, care intra in mustiuc) se indeasa o parte din vatelina originala. Nu foarte indesata, dar nici rara. Cu densitatea vatelinei se regleaza debitul de lichid catre atomizor, deci cu cantitatea de vatelina va veti juca pana obtineti rezultatul dorit.

In partea mai groasa a cartusului se introduce o piramida lipton intrega. Aceasta se prepara astfel:
-se desface piramida de plasa (nu hartie) si se obtine un dreptunghi
- se roluieste strans pe o scobitoare; latura mai mica a dreptunghiului plasata de-a lungul scobitorii, practic se roluieste lungimea dreptunghiului
- se scoate scobitoarea din centru si se lasa sa se desfasoare putin, de la 3mm grosime daca e infasurata strans pana la vre-o 6-7mm
- se indoaie la jumatate si se introduce in cartus cu indoitura spre vatelina
- daca preferati puteti sa si taiati de 2-3 ori in lungime partile libere dispre atomizor pentru a mari suprafata de contact

practic este o adaptare la 801 a urmatorului film postat pe pagina anterioara de ciuciunghezu:



Acest cartus a ajutat si un BE112 sa o ia din loc si un DSE801 sa mearga super.
Singurul inconvenient este la umplerea cartusului: trebuie tinut degetul pe gaura altfel ce torni pe sus iese pe jos Asa se incarca cu ~30picaturi (~35 initial).
Am reusit cu succes si umplerea cu seringa fara sa scot cartusul: prin deschizatura mustiucului am introdus seringa in cartus si am turnat 1ml (~20 picaturi). Mai mult e riscant, se inunda atomizorul.

Cel mai bine e sa ai 5-6 cartuse umplute si le schimbi doar pe cele folosite, apoi le umpli acasa sau unde poti scoate seringa fara sa te aresteze