O adevarata epopee cum am inceput cu gameing"ul daca e bine spus.
Prima data am avut un HC ( se incarca cu ajutorul unui casetofon) sitiu ca ramaneam singur acasa cu fratimiu si faceam concurs acasa cu vecini mei.
Apoi a urmat un terminator Adus de tata din Turcia parca (am scos ceva banuti atunci reparam joy-stick"uri la vecini).
Aceasta a fost prima consola mai ok stiu ca era un adevat concurs la bloc.
A urmat un calculator un pentiun 1 daca imi aduc aminte bine.(Calculator care functionaza si astazi,culmea)
Jucan NFS si mortal combat.
Apoi am descoperit PS1 ce a fost o adevarata revelatie pentru mine.
Am jucat la nebunie TEKKEN
Din pacate nu am reusit sa-mi cumpar o asemnea consola atunci deoarece ai mei au spus ca e prea scumpa si nu merit(ce parinti denaturati). Dar stiam toate salile din bucuresti unde erau asemenea console.
A urmat un alt calculator asemanator cu primul dar mai nou.
Dar tot consola ps era preferata mea.
In salile de jocuri am descoperit si jocurile arcade o adevarata placere, doar cateve nume(King of fighters98,99,2000,2001,2002 etc), Mortal Kombat, Stret Fighters II, Shodown Samurai 1,2,3,4,5, la acestea eram profesor, dar erau cati va care ma faceau muci)
Dupa o anumita perioada au disparut aceste sali de jocuri din cartiere deci implicit si ps1.
Am fost foarte suparat.
Apoi am descoperit mai tarziu ps2( o consola super) nu am reusit sa mi-l cumpar din prima dar pana la urma am reusit si lam achizitionat.
O adevarata delectare cu Naruto 1,2,3 si Altele inclusiv tekken 4,5
Acum am ajuns la PS3(80GB) o superconsola dupa parerea mea
De fapt un media enterteiment adevarat in casa.
Inca nu l-am testat in deaproape deoarece tocmai l-am achizitionat de o luna.
Mentionez ca am preferat varianta de 80 Gb deoarece se poate instala si Linux plus jocuri de pe consola PS2.
Cam asta este povestea mea in mare despre console si gameing.