Desi am mai explicat prin diverse threaduri, am zis sa fac unul dedicat si unde sa fie totul prezentat pe larg. Ideea de ansamblu cu sistemul de Experience este destul de simpla (desi nu vreti sa stiti cate miliarde de calcule face sistemul per total). Ganditi-va ca fiind un tabel unde se listeaza toate plusurile si minusurile unui user, iar rezultatul capatului de tabel se recalculeaza zilnic.

De exemplu: Eu am o baza de 10000 de puncte (data de 1 punct per post), la care adaugam 5000 de puncte (date de 5000 de thanks-uri primite), la care adaugam 5000 de puncte pentru diverse (timpul de cand m-am inregistrat, attachmenturile vizualizate, thanks-uri date, poll-uri in care am votat, etc.). Deci am 20.000 de puncte in total.

Bon, la acest total, de aproape un an de zile, a fost introdus in tabel si calcularea unei variabile numita RadioActivity. Aici trebuie sa va explic cum e cu Activity-ul, pentru ca ne-am lovit de o problema... in special cu userii care desi nu mai erau activi de 6 luni de zile, erau inca pe primele locuri in top (avand avantajul inregistrarii pe forum de mai mult timp). Practic in acel tabel s-a adaugat variabila de Activity, care adauga puncte in functie de activitate, intotdeauna in mod pozitiv. Ceea ce face RadioActivity este sa adauge puncte inclusiv in mod negativ. De exp. daca activitatea este 0 astazi, in mod sigur veti primi puncte in minus.

Este un mod mult mai dinamic si care nu scade extraordinar de mult punctajul decat userilor cu o foarte mare perioada de inactivitate. Cel mai bun exemplu: ii puteti vedea in Console Games Forum - Ranking pe userii Bobby si istrategie. Daca nu ar fi fost luat in calcul RadioActivity, desi acesti useri au aproape 0% activitate, ar fi tot timpul printre primii in top. Si nu cred ca este fair, pentru useri care posteaza odata la 6 luni sau deloc.

In speranta ca am fost explicit, va doresc o zi buna si bafta la Experienta! Nu am renuntat la ideea ca intr-o buna zi sa putem converti punctele respective in premii fizice.

P.S. Si pentru ca tot am primit intrebarea, haideti sa explic si ce inseamna activitate pe forum. Activitatea nu inseamna doar logarea pe forum, citirea unui thread sau a PM-urilor. Aceste lucruri nu se contorizeaza in Experience. Activitatea inseamna postare, editare, adaugare de attachments, primire si acordare de thanks-uri, votarea in poll-uri, castigarea trofeelor din arcade, adaugarea de tag-uri, donatiile, etc.