Single post: Why do haters do what they do?

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Why do haters do what they do?

    Oare chiar nu aveam ce face la 2-3:00 dimineata si trebuia sa scriu un astfel de articol ? Poate ca aveam ceva (chiar 2 jocuri bune, unul pe PS3 si altul pe Xbox 360) insa am zis sa fac un mic sacrificiu si sa incerc sa pun punct luptei asteia dintre fanboys... o lupta care mi se pare complet aiurea. Sincer pe mine au inceput sa ma oboseasca aluziile despre consola "mai perfecta" decat cealalta. Daca acum cativa ani m-as fi enervat la maxim, acum sunt mai calm. Dau cate un ban si ma gandesc ca cel care spune asta are una (sau mai multe din urmatoarele probleme):

    1. Este hater. Simplu. Este genul de gamer care daca si-ar fi luat initial PS3 ar fi urat Xbox 360 iar daca si-ar fi luat intai Xbox 360 ar fi urat PS3. Chestie de conjunctura. Si de conexiuni slabe undeva la mansarda.

    2. Este troll. Poate sa nu detina niciuna din cele 3 console (PS3, Xbox 360, Wii), el va ura oricum cel putin 2 din ele si pe toti utilizatorii sai. Sau mai rau, le va ura pe toate, dupa cum se scoala dimineata. Aici problemele mentale sunt de obicei cauza. Sau mai simplu ura. Pentru orice, oricine, oricand !

    3. Nu-si permite sa le cumpere pe ambele si jocurile aferente, sau de ce nu chiar pe toate trei, si atunci ce sa faca si el... incearca sa-si explice singur ce alegere inteleapta a facut, si ce prost au ales ceilalti. Deh, strugurii sunt acrii. Aici e problema de buget, cu mici zvacniri de hater transformate in "mai bine dau in ei ca oricum nu voi fi in tabara lor vreodata".

    4. Se crede prea inteligent. Cand si-a ales consola, a stat si a studiat filozofia din spatele consolei, a developerilor, a motoraselor din spatele industriei, a analizat toate costurile, a prevazut viitorul jocurilor exclusive si a tras linie: This is the one ! Tot ce a venit dupa, indiferent ca s-a potrivit sau nu previziunilor sale, ca i-a dat calculele peste cap, nu mai conteaza. Ceea ce a ales el este SINGURA solutie ! De obicei aici apar mici tente de psihoza, in special cand i se demonstreaza ca e posibil sa fi ales gresit.

    5. Se crede prea funny. E genul care desi se joaca pe orice consola prinde, ba eventual se si ocupa de comercializarea lor sau a jocurilor pe diverse platforme, are o placere ascunsa din a lua la misto o tabara sau alta. De obicei are mici inclinatii spre cel care se crede prea inteligent. Din pacate devine repede enervant si repetitiv.

    Acum, daca nu va gasiti in lista de mai sus, e bine. E un semn bun. Sunteti consolisti adevarati. Daca insa incercati sa va eschivati de la unul din punctele de mai sus, ar fi timpul sa va revizuiti parerile. Nu pentru ca o spun eu, ci pentru ca mi se pare fara sens. Exclusivitati vor iesi tot timpul pe fiecare din cele 3 console mari, jocuri de 10 vor iesi multiplaform sau exclusive... nu incercati sa comparati mere cu pere insa. Poate anul acesta va fi anul PS3, anul trecut af fi fost al lui Xbox 360, si in toate topurile de vanzari sa fie Wii-ul... conteaza ?

    Cred ca aici singurul lucru care conteaza este competitia. Va garantez 1000% ca daca oricare din cele 2 console next-gen nu ar fi iesit pe piata, acum aveati maxim 50% din titlurile actuale, cel putin 50% din calitatea jocurilor mai jos si preturile cu 50% mai mari (cel putin). So, why blame on the other console ? Cand de fapt va usureaza buzunarul, ar trebui sa va incante cu jocurile bune care ridica stacheta... Nu inteleg...

    Si pentru ca nu vreau sa devenim ca alt forum caruia nu-i spun numele si sa ajungem sa cultivam trolls si haters, smart a**es si funny clowns pe-aici, o sa incepem sa taiem in carne vie la orice chestie legata de fanboyism aiurea. Daca nu va puteti retine in a face misto de cei care sunt dealtfel consolisti ca si voi... si care cu putin timp in urma erau luati la misto pe mai peste tot... well, daca nu puteti face asta, atunci va garantez ca veti pleca pe alte site-uri mai acceptabile pentru voi.

    Acelasi lucru este valabil si pentru PC fanboys. Noi aici am acceptat fara probleme discutii despre orice joc pe PC. Consideram ca si PC-ul ajuta la ridicarea calitatii/performantei, la scaderea preturilor... ce sa mai, concurenta este intotdeauna buna. Insa de aici si pana la a lasa pe oricine sa ne explice cum ca pe console versiunea este "dumbed down" sau pentru "fraieri", e cale lunga. Iar cei care vor face astfel de afirmatii, le vom ura calatorie sprancenata spre locuri unde sa poata discuta linistiti despre crackuri, patchuri, drivere si orice altceva doresc.

    Imi pare rau, poate parea un ton prea autoritar... insa nu doresc sa ajungem ca pe site-urile fanboysilor americani (nu vreau sa jignesc o natiune, ma refer strict la cei care pot fi catalogati ca redneck fanboys) care numai de dragul de a face rau, ajung sa intre pe orice forum, orice site al consolei "adverse" si sa dea note proaste, sa faca bad reviews, sa faca un misto care de cele mai multe ori este complet exagerat. Un bun exemplu ar fi Elpresador, care spre rusinea mea, isi duce existenta si pe forumul nostru aici. Va garantez ca o sa dispara si el. Fanii lui daca doresc il pot vizita pe Youtube sau pe alte site-uri. Cred ca zbieratul, datul din maini, flegmele si alte aberatii la adresa unei alte console denota un IQ mult prea jos pentru a sta pe site-ul nostru.

    Un alt exemplu aici sunt cei care strica notele unor jocuri de nota 10. Nu de multe ori am vazut pe site-uri chiar respectate cum a fost nevoie de reinventarea sistemului de votare, doar pentru ca userii "hateri" dadeau note de 1. Culmea este ca aproape sigur nici-unul din managementul sau PR-ul unei console nu-si impinge fanii sa faca asa ceva. Dar intr-o lume in care agresivitatea, ura, contra este la moda... e normal sa apara si astfel de cazuri.

    Well, eu o repet... pe CG nu vom mai accepta asa ceva. Va readuc aminte ca scopul nostru nu este de a avea cati mai multi utilizatori cu orice pret. Dintotdeauna ne-am dorit o comunitate unita, indiferent daca e vorba de doar 200-300 de useri sau 2000-3000. Preferam calitate decat cantitate... Chiar eu ieri am facut un test de spam, m-am luat de diversi useri... incercand sa studiez reactiile fiecaruia. Multi s-au ferit pentru ca ma stiu ca Administrator... insa multi nu au rezistat in a-si mentine contrele. Si desi nu ma deranjeaza niciodata discutiile in contradictoriu cu argumente serioase, cele puerile ale cate unui fanboy ma plictisesc la culme. Repet, pana nu demult, m-as fi enervat. Acum, o sa incep sa spun "Inca unul care ne paraseste".

    Sa nu credeti ca am devenit prea seriosi, ca nu mai stim de gluma. Nu se supara nimeni pe o comparatie inocenta... de exemplu al aceluiasi joc prezentat pe ambele console. Doar prin astfel de comparatii putem afla care versiune este mai buna... si sunt multi care nu vor sa arunce bani pe o varianta taiata a jocului. Nu se supara nimeni pe o gluma la adresa lui Kratos sau a lui Master Chief. Poate doar fanboys o fac. Eh, e numai bine pentru a aplica banhammer-ul...

    Sper ca nu am jignit pe nimeni (in afara celor care nu pot fi decat fanboys mai mult decat consolisti, celor care prefera scandalul decat sa se bucure de comunitatea CG). Daca am facut-o, imi cer scuze. Insa ban-ul tot va fi acordat. Sa nu intelegeti gresit. Nu se va trece peste regulament. Ban pt. troll/flame va fi ca si pana acum o infractiune cu warning initial. Insa daca pana acum incercam sa contra-argumentam, sa contracaram ceea ce incerca sa explice in lumea lui de fanboy... si sa incercam sa-l convingem ca vede gresit lucrurile... well, de data aceasta warn, ban si la revedere.

    Acestea fiind spuse, va multumesc pentru rabdarea acordata si va doresc o vizita cat mai placuta pe ConsoleGames.ro !
    Attached Images Attached Images make_love_not_war_consoles.jpg