cu un singur lucru nu sunt de acord. cu cenzura nebunului. dimpotriva, ar trebui lasat acolo unde e si mentionat..ASA NU! am ras cu lacrimi la multe din posturile lui insa am facut-o pentru ca imi dadeam seama cit de dus este, nu pentru ca apreciez (tot) ceea ce spune. omu e sick, e funny, e fanboy si toata lumea trebuie sa-l ia asa cum e, insa cenzura lui nu mi se pare cea mai buna solutie pentru contracararea fenomenului.

pana una alta, fanboyismul ne arde in masura in care produce flamewars. linkurile cu nebunu nu au produs flamewars aici. cei care au postat fanboyisme le-au produs, iar daca cineva este intr-atat de dus incat sa fie influentat de el...presador atunci pur si simplu o sa calce stramb la un moment dat si isi va lua pedeapsa cuvenita.

anyway, revenind, nu cred ca cenzura este cea mai buna cale de a incerca sa controlezi un fenomen. articole ca cel pe care tocmai l-ai scris, explicatii, warnings daca e necesar, ar fi mai mult decit suficient sa potoleasca orice persoana binevoitoare, doritoare sa se integreze in comunitate. pe restul...ban their asses.

PS mie imi place explicatia de pe wikipedia. se refera la sports fans, dar ca si mecanism se aplica oricarui fanboy. "Fan activities give participants a combination of euphoria and stress (about the potential for their team to lose) for which they coin the name "eustress". Fans experience euphoria during moments when play is going well for their team, and stress when play is going against their team. This tension between the two emotions generates an unusual sense of pleasure or heightened sensations." dedus de aici ca pentru unii este o nevoie...aproape fiziologica...ca un drog.