Pe mine ma scoate din sarite cumva opusul lui

3. Nu-si permite.

Sunt aia care si-au luat toate consolele de pe piata si cand incep sa argumenteze o dau pe aia seaca: "am toate consolele si stiu ce vorbesti". Adica gata, incolonarea, din moment ce EL are toate consolele inseamna ca s-a aflat rostul vietii pe Pamant.
Eu as zice chiar ca faza cu "nu-si permite" e un pic inversa la noi.
Sunt multi care se lauda cu PS3-ul tocmai pentru ca "si-au permis". Ei cumpara originale si discuri Blu Ray pentru ca ei are banu sa moar' dusmanii.
Sigur, nu ma refer la TOTI dar am vazut de-a lungul timpului multe astfel de exemple incat sa pot spune ca exista astfel de oameni.

Cat despre fanboy si existenta lor, atat media cat si producatorii insasi SE BUCURA ca ei exista.
M-am saturat de tot felul de siteuri anonime care incearca sa-si faca un nume aruncand la plezneala flame-baituri. Multe dintre ele le-am vazut luate ca stiri reale si savurate la maxim de unii, care parca abia asteptau un argument in plus sa fie fanboy.

Era o legenda, nu stiu cat de adevarata, ca cei de la Coca-Cola au creat practic brand-ul Pepsi tocmai pentru a avea concurenta pe piata. Nu stiu cat e de adevarat dar putem invata ceva din aceasta legenda.

Noua ni se ofera in proportie de 90% aceleasi jocuri, recte acelasi gust de Cola, si traim cu senzatia ca alegerea e a noastra. De aceea Wii nici macar nu e bagat in flame war, ca nu vrea nimeni sa discute despre rivalitatea Fanta - Mirinda. Who gives a f**k.

Edit: Faza asta cu "hai sa nu ne mai uram unii pe altii si sa fie pace-n lume" mie mi se pare cam aiurea pentru ca da intr-un paradox.

Quote Originally Posted by Monky
Cred ca aici singurul lucru care conteaza este competitia.
Pai daca competitia conteaza, automat si promotorii competitiei au si ei un rol nu? Daca eu zic "amandoua sunt la fel de bune" inseamna ca doresc sa neg existenta competitiei nu?

Eu mi-am permis sa fac o alegere si voi suporta consecintele, mi se pare total gresit acesta abordare hipioata a problemei. Lasa oamenii sa fie fanboy, atata timp cat nu se ajunge la jigniri personale dintr-o tabara in alta, cat nu li se insulta inteligenta unora sau altora pentru alegerea facuta nu vad de ce nu au voie sa existe.