raspunsul da, e graitor. problema insa ramane oarecum. pacat e ca a exprimat-o in felul asta. calitatea materialelor din slim parca nu e tot aia....cel putin referitor la carcasa...dar na...nici pretul nu e tot ala. si eu prefer phat (si chiar am prima versiune) insa daca imi moare de tot im iau slim fara nici o discutie.

problema aici e ca exista o linie foarte fina pe care trebuie sa mergi ca sa nu cazi intr-o parte sau alta. in mare, ai doua posibilitati. ori tai de la radacina (ceea ce a ales MonkY sa faca), ori nu tai de la radacina, insa incerci sa controlezi cresterea (iar aici sunt de acord cu Khan ca o exprimare libero-controlata este de dorit). pentru mine flamewarul este o ciocnire violenta de idei provocata de fanboys care prin natura lor sunt manati de diferite forte sa mearga pana la extrem.

daca ne uitam in toata istoria civilizatiei umane, vedem ca progresul s-a nascut din competitie si ciocniri (de multe ori violente) intre persoane, popoare si civilizatii. putem spune ca toti marii ganditori ai civilizatiei umane care au suferit pentru ceea ce au produs au fost la vremea lor...fanboys. fanboyismul si flamewar-urile sunt bune daca duc la ceva constructiv, ceea ce, din pacate, se intimpla fff rar. avand in vedere incidenta acestor evenimente (extrem de rare), precum si prezenta geniilor per topic patrat, inteleg alegerea lui MonkY (si nu am luat in considerare the kinder invasion care se intimpla..as we speak). este cea mai sigura si lipsita de riscuri. pe de alta parte, nu stii de unde sare iepurele. poate ca asemenea flamewars ar trebui permise numai userilor cu vechime, care nu lanseaza aberatii precum cea citata de GuCOZA mai sus insa aici intram intr-o alta dilema si nu cred ca asa ceva se va intampla vreodata pe CG.

ce vreau sa zic e ca nu putem spune neaparat ca o cale e mai buna decit alta. ambele sunt bune, in functie de obiectivul urmarit. nu cred ca putem vorbi de abordare hippioata vs anarhie (da Khan, daca nu controlezi atmosfera intr-o situatie diametral opusa de cea de aici...risti o mica anarhie..un haos total). cred ca totul se reduce la a-ti evalua riscurile care crezi ca te-ar afecta cel mai mult si a alege calea care ti se potriveste cel mai bine, iar cum in acest caz MonkY alege pentru noi, treburile sunt clare. cine se conformeaza ramane in comunitate, cine nu, pleaca in alta parte.

am scris asta pentru ca am simtit nevoia unei mici clarificari...in parte si pentru mine insumi dar si pentru voi ceilalti. Khan, nu ii iau apararea lui MonkY (pentru ca eu de ex as fi facut chiar pe dos) insa il inteleg perfect, ceea ce ar trebui si tu sa faci.

inca o chestie. de multe ori nu intelegem o persoana pentru ca nu am fost niciodata in locul ei. cel mai simplu mod este de a-ti intrebat seful (daca relatia permite) ce face el toata ziua, cu ce probleme se confrunta si cum si-ar dori sa fie lucrurile intr-o situatie ideala. veti vedea ca seful are o cu totul alta parere fata de a voastra, chiar daca ati avut impresia pana acum ca stiti exact cu ce se ocupa. eu tocmai am terminat un fel de audit mai special la mine in companie unde am intervievat toti directorii (vreo 20) iar prima intrebare a fost ...dvs cu ce va ocupati? nu pentru ca nu stiam cu ce se ocupa..ci pentru ca trebuia sa aud din gura lui/ei asta, formulata cu propriile lui/ei cuvinte. unii m-au luat peste picior, altii mi-au zambit, altii au raspuns prompt. am descoperit insa lucruri la care nu m-am asteptat ('auditul' a vizat depistarea unor probleme de o anumita natura la nivel de top management, probleme pe care ei singuri nu le pot depista/constientiza).

---------- Post added 07-03-2010 at 02:07 AM ----------

cind vrei sa intelegi pozitia unei persoane si natura jobului respectiv, nu e nimic mai bun decit o serie de intrebari de genul...cu ce te ocupi? ce faci efectiv? cu cine comunici intern si extern? cum comunici? ce decizii iei? cum le iei? ai planuri? le-ai pus sau nu in aplicare? te documentezi pentru planurile/deciziile tale? de unde? ce riscuri implica activitatea ta si ce ai facut ca sa le minimizezi? ce vreau sa zic este ca o astfel de persoana are toate informatiile care converg spre produsul sau serviciul finit care iese din mana departamentului pe care el il coordoneaza. din cauza asta, el este sigurul care are o vedere de ansamblu, deci e singurul care isi poate da cu parerea sau decide in legatura cu domeniul respectiv de activitate. asa si aici. avand in vedere faptul ca MonkY are o vedere de ansamblu asupra ceea ce se intampla, e corect ca el sa decida in privinta directiei...strategice a forumului.

---------- Post added 07-03-2010 at 02:07 AM ----------

case closed

---------- Post added 07-03-2010 at 02:11 AM ----------

PS la exercitiul cu seful mai bine va abtineti...insa daca aveti vreun prieten care e sef pe undeva...sef cu scoala...nu oricum...nu strica sa-l scoati la o bere...si eventual la un mic interviu...dupa care puteti sa scoateti la o bere si un alt fel de sef...eventual unu care nu e sef..dar se crede...si sa faceti comparatia...e chiar funny.