Single post: Why do haters do what they do?

  1. #20 SP
    Member drik's Avatar
    Ce inseamna practic sa fii hater? Ce inseamna sa fii fanboy? Eu unul stiu ca am fost numit cateva de la hater, gica contra, naysayer, fanboy doar pentru ca spuneam de cate ceva ca nu e perfect. Toata chestiunea sta in ochii privitorului pentru ca daca vrei sa o iei obiectiv, e imposibil.

    Presupun ca numai niste fanboys pot recunoaste un fanboy, am gasit rar un user pe forumul asta care sa nu traga puternic spre una dintre tabere. Eu am fost numit fanboy pentru ca am dat nota 9 la Mass Effect 2. Noua. Ma gandeam sa fac review la Heavy Rain, si credeti-ma, nu ar fi fost unul frumos, dar parca deja vad urlete si tot felul de mugeturi nearticulate care vor striga ca merita 10 in ciuda faptului ca am pareri argumentate.

    E foarte usor sa cazi intr-un tipar de hater daca pur si simplu iti exprimi opinia. Tin minte ca intreba cineva pe threadul GoW ce e asa special la joc. Eu i-am dat 2-3 idei de ce imi place mie jocul, altii au sarit din prima facandu-l troll. Ceea ce putea deveni o discutie interesanta despre punctele forte sau slabe ale jocului s-a transformat intr-un concurs de Spot the fanboy.

    Iar eu in general sunt hater pentru ca spun ca ME2 are o poveste mediocra, ca GoW3 nu ma impresioneaza, ca Halo Reach pare prafuit grafic si ca Heavy Rain nu e chiar joc. Si in ciuda faptului ca imi exprim admiratia fata de toate si cumpar Collector`s la toate, sunt inca hater.

    E o problema si in catalogarea asta... trebuie sa diferentiem clar intre cineva care incearca sa exprime o idee coerent si argumentat si intre cineva care in loc sa fie capabil sa isi apare mult-iubitul joc cu argumente la fel de puternice striga fanboy si cheama lumea la aprins faclii.

    Deci hai sa o luam asa, eu nu ma regasesc personal in niciuna dintre categoriile prezentate in articol DAR:

    - Daca spun ca ar fi fost ok sa nu imi stea inima in gat mereu cand dau drumu la Xbox -> Hater
    - Daca spun ca lumea ar trebui sa foloseasca cuvinte de genul "capodopera" cand vorbesc despre Heavy Rain -> Troll
    - Daca nu am Wii pentru ca cele 4 titluri pe care vreau sa le joc pe aceasta platforma nu sunt de ajuns -> Nu imi permit
    - Daca dau din aripi prea tare si fac un review de mai mult de 10 randuri pentru ca you know, incerc sa explic alegerile facute -> Ma cred prea inteligent
    - Daca ma comport exact cum sunt in viata reala si fac mereu haz de cate vreo chestie -> Clar ma cred prea funny.

    Now... what am I?
    Attached Images Attached Images irobot1.jpg