Quote Originally Posted by steauacroitoru View Post
nu ti se pare asa este dar ps3 nu a scos artileria grea cum s ar zice..am un pic de treaba acum si nu pot explica...intereseaza te ai sa vezi de ce spun asta
Am citit si eu ceva despre asta. Diferenta oricum nu e prea sesizabila pentru un ochi neantrenat.


Quote Originally Posted by aberantu View Post
Capetele aurite nu inseamna calitate superioara a cablului. Inseamna doar ca nu o sa oxideze, adica o sa tina mai mult timp.
Dar da, conteaza enorm de mult cablu. Calitatea imaginii va fi aceeasi, dar nu aici e problema.
Problema e ca un cablu ieftin (facut din materiale mai ieftine, legaturi mai ieftine, etc.) va genera zgomote. Zgomotele genereaza pierderea pachetelor (spre deosebire de analog, unde zgomotul duce la denaturarea imaginii), ceea ce inseamna micsorarea benzii. La imagine digitala asta s-ar traduce prin pierderea unor franturi de imagine (un frame din 30, de ex.). Neobservabil, aparent
DAR depinde foarte mult de cat de atent esti la detalii. De ex., eu am acum un cablu de 25 de lei si nu face fata la 1080p (in imagini foarte dinamice, se vede clar asta, lipsesc clar frame-uri ... TV-ul face interlacing intre ele, dar se cunoaste ca sunt generate ...).
Dar eu sunt un pretentios Prietena mea zice ca-s nebun, ca ea nu vede nimic ...

Nu sunt expert in HDMI, nu stiu cum compreseaza pachetele si cum sunt transmise, dar asa functioneaza lucrurile pe retea ...
Am testat cablul asta in paralel cu unul mai vechi, de 3m, marca Monster pe care-l am in dotare si-l folosesc pt a lega a/v receiverul la tv. Nu am sesizat nici o diferenta in calitatea imaginii si si eu is un obsedat cand vine vorba de calitate, vad pixeulul mort, desaturatia culorii si erorile de geometrie si cand is adormit (sotia are aceeasi parere ca prietena ta).