Era PS2ului apune. Sau mai degraba spus a apus deja. Zecile de jocuri bune inca mai atrag dupa sine vanzari, insa puterea acestui magician e mult prea mica fata de monstrii actuali: PS3 si X360.
Aceasta consola ramane preferata mea si poate si a multora dintre voi. Am foarte multe amintiri placute,momente care m-au lasat cu gura cascata sau mi-au adus un zambet pana la urechi.
Pentru mine,nu este moarta si as vrea sa enumeram,sa facem topuri cu cele mai bune jocuri pe care le-am jucat,jocurile care raman in sufletul nostru and so on. Stiu ca o sa fie aproape gol acest topic, dar PS2ul merita toate laudele.

Metal Gear Solid 2
Metal Gear Solid 3 - MY FAVORITE GAME OF ALL TIME :X.
Bully - un joc foaarte foarte fun.
Fahrenheit - cu vreo doi ani inainte de Heavy Rain,jocul asta m-a uimit pur si simplu si n-am putut intelege de ce este asa de underrated.
Dragon Ball Z Budokai Tenkaichi 3 - best fighting game for me.
God of War - Kratos pwnz ass.
God of War 2 - Kratos pwnz ass.X2!!!
PoP:Series
Jak and Daxter Series - jocuri mai copilaresti, un fel de Nintendo portat pe PS2. Foarte tari,recomand!
NFS MW - best racing game.
Okami - cel mai original joc pe care l-am jucat vreodata.Superb.
Hitman Blood Money - Gotta love the bald guy.
GTA:SA - l-am jucat pe PC,recunosc, dar totusi un joc extraordinar.

Exista si titluri,foarte bune daca ar fi sa ma iau dupa opinia generala, de care pur si simplu nu m-am putut atasa,cum ar fi:
Grand Turismo 4 - MW2 ramane jocul meu preferat de racing,iar GT4 pur si simplu mi s-a parut sadic de plictisitor.Singurul lucru bun pe care il are este grafica.
Devil May Cry 3 - e frumos, insa nu are nimic special[IMO].
Final Fantasy X - aproape l-am terminat si nu mi s-a parut iesit din comun.
God Hand - e al naibii de greu
Kingdom Hearts Series
Black&other shooters - nu prea imi plac shooterele,sunt foarte pretentios.

Jocuri necunoscute care imi plac enorm:
Katamari Damachi[when they made this,they were high.Very hiiiigh ~.~]
Alien Hominid - mai mult un minigame,but still
The Simpsons

PS: N-am apucat sa decat inceputul RE4 care mi s-a parut ok si am ajuns la o chestie unde nu mai stiam ce sa fac. Intru frumos pe net ptr walkthrough si acolo zicea ca trebuia sa fac si blabla[de acolo mi-am dat seama ca nu am luat o gramada de iteme care pareau importante <.<]. Oricum era la un prieten si .. mda.
La acelasi prieten am jucat si inceputul Shadow of the Collossus pana am ajuns la gigantul ala si nu stiam ce sa-i fac si prietenul ala[care terminase jocul] mi-a zis sa ma prind ca dupa o sa inceapa sa-mi placa. Am tot incercat sa ma catar pe ala si nu-mi iesea nicicum si am abandonat.