Salut okayo. Ciclarea unui acvariu "de la zero" dureaza minim 21 de zile. Si acolo vorbim de ciclare cu amoniac, fara pesti, fara modificari bruste ale valorilor din acvariu. Deci da, in primul rand trebuie sa te intreb ce ai facut pentru a pune pesti atat de repede (dupa 2 saptamani) ? Si asta fara teste... Vad ca toti imi citesc ghidul, dar nimeni nu-l respecta. Ia uita-te te rog pe aceasta poza, si spune-mi in care perioada a ciclarii esti cu acvariul acum ?



Cumva dupa 20 de zile ? Exact cand valoarea nitritilor ajunge la maxim... ? Daca e asa, sa nu te miri daca vei pierde din pesti. E normala chiar si mizeria de pe substrat... daca nu ai culturi de bacterii formate care sa transforme dejectiile, resturile si toate cele in amoniac... dupa care in nitriti si nitrati... cum ai vrea sa dispara ele ?

Prin urmare, primul lucru pe care trebuie sa-l faci e sa incepi sa schimbi cate 10-20% din apa zilnic (daca nu vrei sa pierzi pestii), sa introduci repede BioDigest (in cazul in care ai amoniac prea mult, foloseste si StopAmmo)... si neaparat schimbul de apa sa-l faci cu un furtun din acela cu clopot... cu ajutorul caruia sa mai tragi si din mizeria de pe jos. In toata aceasta perioada, redu mancarea... Le dai doar odata pe zi, si atunci cat sa nu ramana nimici dupa 5 minute. Eventual spune-ne si ce mancare dai... incearca fulgi si pastile care nu se dezintegreaza repede in apa.

Si neaparat fa niste teste de apa. Macar cumpara un test din acela rapid, JBL 5in1, care iti ia 1 minut sa-l folosesti. Chiar daca nu este foarte exact, macar iti faci o idee la ce se intampla si daca ceea ce faci tu ajuta acvariul sau il duc in jos.

P.S. Poate totusi schimbi si filtrul intern... din cate vad eu nu pare a fi cine stie ce acel Aquatlantis. Sau macar pune medii de filtrare mai bune. Bafta cu acvariul, si spune-ne ce se mai intampla.