Trebuie sa-ti destainui niste amanunte. Ei bine acvariul este un cadou deziua fiului meu care a facut 5 ani. L-am luat cu 3 saptamani inainte. O saptamana a stat in cutie pana am inceput sa citesc "lucruri" si sa ma documentez. Asa am dat peste to felul de sfaturi pe forumuri (din pacate ghidul tau l-am citit cand acvariul era deja pus in functiune). Cum cadoul e bine sa-l dai exact in ziua cu pricina am explicat vanzatorului cum sta treaba si mi-a zis ca dupa ce bag acea cultura de bacterii (Easy Life sau ceva de genul) pentru startare practic de a doua zi pot pune si pestii. Din ce citisem am vazut ca oamenii recomandau altceva asa incat am fost circumspect si l-am lasat 2 saptmaani sa mearga in gol. Insa de ziua baiatului am decis sa iau cativa pesti si am bagat 4 (2xifo+2 scalari) deodata. S-au simtit foarte bine. Au mai trecut cateva zile am mai pus 2, o saptamana si inca 2... si ieri pentru ca eram nemultumit de murdaria de pe fundul apei inca 1 sanitar. Practic 9 pesti in 2 sapt. Azi insa am terminat de citit ghidul tau si abia azi am realizat ca trebuia sa procedez altfel. Nu am avut timp sa ma informez si din pacate am facut pe jumatate cum m-a sfatuit vanzatorul (care evident a facut cum i-a dictat politica firmei= sell more). Asa incat mea culpa.
Ceea ce am facut totusi dupa ce am terminat de citit ghidul este sa cumpar BioDigest si il voi administra diseara cand ajung acasa. Azi am stat ca pe ace. Am dat telefon acasa sa intreb cum sunt micutii. Ultima oara am aflat ca sunt mai bine si au inceput sa "zboare". Dimineata insa a fost dezolant... erau pe jos, ingramaditi fara chef de nimic.
Cat despre acvariu eu m-am bucurat sa gasesc ceva intr-un pret, o piesa compacta care le are pe toate si care ma scuteste de multe drumuri dupa alte accesorii. Evident un acvarist priceput ar fi stiut cum sa-si faca unul din bucati eu am preferat varianta comoda. Acvariul e bun, filtrul insa nu stiu daca face treaba cum trebuie. Imi lipseste termenul de comparatie. Ceea ce e clar este ca nu creeaza un curent destul de puternic pentru a putea aspira impuritati aflate la cativa centimetri de gurile de intrare. De aceea seara mai curat eu pietrisul sau cu un bat de plastic (folosit la baloanele de copii) mai ridic murdaria si o indrept spre filtru (operatie amuzanta dar necesara). Nu stiu in ce masura culturile de bacterii "topesc" excrementele pestilor astfel incat pe fundul acvariului sa nu ramana murdarie.
Oricum Monky am sa testez si apa insa pentru moment sper sa revin la o situatie normala in privinta pestilor.
In seara asta or sa doarma cu burtile goale :-). Oricum un scalar a cam luat in greutate. A facut o burtica de m-am speriat. Nu stiu cum se manifesta o femela la acesti pesti dar cred ca e din cauza mancarii.
Astept cu interes raspunsul tau.

---------- Post added 25-03-2010 at 05:56 PM ----------

Am uitat sa-ti dau un raspuns legat de hrana: le dau ceva de la Hikari (ca niste bilute micute care nu se descompun usor) si de 3 zile seara le-am pus si fulgi. Am considerat ca dimineat si seara e de ajuns sa le dau. Se mananca tot, sunt destulde flamanzi. Problema mea este ca scalari sunt mai ageri ca xifo care nu prea apuca.