Single post: Tigara electronica

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Tigara electronica

    Dupa ce am incercat sa gasesc cat mai multe informatii despre ET (tigare electronica), m-am decis sa achizitionez si eu cateva (direct din China desigur, pentru ca la noi subiectul este aproape zero). Daca mai sunt printre voi oameni care au incercat sa faca trecerea de la tigare normala la electronica, postati aici. Totodata cred ca e bine sa ramana ca un thread de impresii, probleme si sfaturi, pareri pro si contra, etc. in cazul in care mai sunt doritori.

    Eu vroiam sa iau de acum un an-doi de cand le-au inventat chinezii (Ryuan cred ca si detine licenta dealtfel), dar erau la preturi prohibitive - initial se vindeau "pe sub mana" la 400-800 USD bucata, iar cartusele erau de negasit. Acum ca au ajuns mai cheap (300-400 RON cu tot cu transport), am zis sa fac si eu pasul. M-am hotarat dupa ce mi-am dat seama ca pufai in medie 2-3 pachete de tigari pe zi. Si nu mi-e de mine, ca oricum mor tanar si nelinistit, ci de cei din jur care fumeaza pasiv... sa nu mai vorbim de miros, fum, etc.

    So, despre ce este vorba la tigarea asta electronica, sau e-tigare, e-smoking ? In principiu e o "jucarie" formata din 3 componente. Prima componenta este bateria, care are si un mic led in capat, pentru a simula "jarul". De fapt bateria actioneaza ledul pe baza presiunii. Adica atunci cand trageti, se aprinde ledul respectiv. A doua componenta este un atomizator care contine si un mic procesor. Atomizatorul este cel care se ocupa de transformarea apei din cartus in aburi (pentru a avea feelingul de fum). Iar procesorul este cel care se ocupa de dozarea din cartus la fiecare tragere. Ultima parte, si ceea ce veti cumpara in locul tigarilor de zi de zi, este cartusul (sau patronul). Cartus care vine sigilat, si care contine nicotina lichida (exista si cartuse cu zero nicotina), apa si propylene glycol (un produs folosit des in industria farmaceutica si alimentara, ca o substanta care da arome, mirosuri, etc.)

    Mbon, ideea de baza e simpla. Se incarca bateria/acumulatorul (de obicei pachetul vine cu 2 baterii, un atomizator si un pachet de 5 cartuse), se imbina cele 3 componente, si se trage. Jucaria scoate fum, are gust de tigare, da nicotina necesara (mai ales dependentilor de nicotina)... si cam asta este. Din cate am inteles, un acumulator rezista cam 24h, iar un cartus aproximativ 140 de fumuri. Aici, pana nu testez nu stiu exact, dar pe toate site-urile am vazut ca un cartus este echivalentul a 20-30 de tigari (insa nu echivalentul nicotinei, ci a numarului de fumuri trase).

    Din cate am calculat eu, in afara costului tigarii electronice propriu zise, cartusele ajung undeva un picut mai ieftin decat costul tigarilor. Insa am vazut ca exista si firme care distribuie acel e-liquid. Cu alte cuvinte, se poate face refill la cartuse, in felul aceste iesind la jumatate de pret.

    Acum, pe mine unul nu neaparat problema banilor ma doare, ci cat de eficienta este de a inlocui tigarea pur si simplu. Voi reveni cu amanunte si "review" dupa ce achizitionez si eu diseara.

    P.S. Exista si un program in mai multi pasi prin care sa te "lasi" de nicotina. Practic se incepe cu cartuse cu concentratie de nicotina maxima, dupa care medie, low, si in final, fara nicotina. Am uitat sa specific, ca exista diverse arome pentru cartus: marlboro, mentolate, vanilie, etc.

    P.P.S. Am uitat sa mentionez ca prin aceasta tigara electronica, scapati de gudron, monoxid de carbon, dioxid de azot, cianură de hidrogen, acizi, arsen, plumb, si ce alte nebunii mai exista prin tigarile din ziua de azi. Fumul eliberat de fapt este un abur, care nu miroase, nu se depune, etc. Totodata mentionez ca nu lucrez si nu am nici-o legatura cu site-urile specificate. Nu vreau sa fac reclama, vreau doar sa inlocuiesc tigarile cu ceva mai sanatos. Easy as that

    In speranta ca threadul asta va deschide ochii cuiva, nu pot decat sa va urez: Happy "e-smoking" everyone!
    Attached Images Attached Images electronic_cig.jpg