Bon, e bine ca ai explicat ce si cum. Sunt situatii in care trebuie sa ne descurcam cum putem mai bine. Si eu am re-inceput tot asa, printr-un cadou, cu foarte multe greseli... pus pesti in perioada de ciclare. Am inceput sa ma informez insa si am preferat sa dau pestii degeaba decat sa-i omor eu.

Acum, in aceasta perioada e bine sa nu strici balansul si-asa fragil. Adica, sa nu care cumva sa fai greseala sa zici "gata, hai ca schimb toata apa, curat tot substratul... si o iau de la zero". No way ! Daca faci asa, mai bine duci pestii la cineva, sau ii dai. Hai sa vedem, pe langa sfaturile de mai sus... cu ce te pot ajuta.

In primul rand, pana afli valorile, nu uita apa pe care o schimbi sa fie apa tinuta la declorinat 48h. E foarte important. Daca pui apa direct de la robinet, de fiecare data vei omora culturile de bacterii (cele care se chinuie sa se formeze in perioada de ciclare...). Niciodata mai mult de 20%, oricat de grava ar parea situatia !

Apoi, nu stiu cum functioneaza acel filtru... dar e important sa faca ceva valurele la suprafata. Nu stiu daca are furtunas sa introduca aer (si O2 bineinteles) in apa care se intoarce in acvariu... asa ca ridica-l un pic (chiar daca nu-l vezi sa traga mizeria chiar de langa el). Oxigenarea se face cel mai bine asa (mai ales ca nu prea ai plante).

Deci, daca introduci culturi de bacterii... le schimbi apa in asa fel incat sa nu ai valori prea mari de amoniac sau nitriti... le oxigenezi apa... nu faci nimic exagerat (nu mai introdu Easy Life sau alte chimicale)... plus trasul mizeriilor atunci cand schimbi apa... Incet incet il vei aduce pe linia de plutire. Vezi si temperatura... n-o lasa sa fluctueze. 25-26 grade e optim.

Acum, la partea cu "Nu stiu in ce masura culturile de bacterii "topesc" excrementele pestilor astfel incat pe fundul acvariului sa nu ramana murdarie"... daca nu ma crezi, vino la mine sa vezi acvariu unde n-am mai sifonat substratul/mizeria de luni de zile. Si iti garantez ca pe jos nu o sa vezi urma de rahatel, mancare, etc... Aici trebuie sa te intreb si ce fel de substrat ai (ar fi bine sa pui si o poza). Cel mai recomandat este substratul vulcanic, cel care datorita porozitatii permite formarea coloniilor de bacterii si in substrat.

Si in final, iarasi intreb... sigur ai citit ghidul ? Pentru ca daca da, nu inteleg de intrebi asa ceva. Am pus chiar si poza cu ciclul amoniacului. Mai uita-te totusi peste el: http://www.consolegames.ro/forum/f63...i-echipamente/
Si uite-l si mai jos, pentru un ajutor rapid: