Single post: Totul despre pesti si acvarii

  1. #58 SP
    Member okayo's Avatar
    Incerc un rapuns repede pana o intind la servici. Detaliez mai incolo.
    Produsul este asta (cu filtru incorporat) http://www.aquatlantis.com/img/ficha...DREAM%2060.pdf
    Am sa incerc sa-ti gasesc si un pdf al filtrului sa intelegi constructia (filtrul se numeste Biobox 1).
    De poza asta stiu. am studiat-o destul. Acum cred ca de fapt excrementele nu se topesc pana la dizolvare ci doar amoniacum rezultat din ele este preluat de acele bacterii si transformat, excrementele ramanand in aceeasi forma pana la aspirare.
    Pun si cateva poze. 4 scalari/4xifo/un sanitar. Pe 3 dintre xifo ii poti vedea apatici intr-un colt. Dupa ce am pus in filtru solutia de BioDigest dintr-un flacon am observat putina agitatie in acvariu ca si cum ceva i-ar intepa. Lucrurile s-au stabilizat dar situatia ramane neschimbata in privinta pestisorilor portocalii. Am pus apa la declorinat si maine am sa fac o schimbare partiala.
    MAi vreau totusi sa-ti cer sfatul in privinta apei. Eu stau intr-un bloc nou. Apa este adusa din put, deci nu de la Apa Nova. Este foarte tratata cu clorina. Intr-atat incat miroase daca faci o baie destul de tare. Ma gandesc ca sunt concentratii mai mari ca la Apa Nova. Ce masura suplimentara de siguranta sa iau. in mod sigur am sa fac un test in week-end. Iau un jbl 5in1.
    Am sa caut si un pdf la filtru desi cred ca e un filtru "compromis" fata de unul dedicat.
    Are jet de apa la suprafata apei, nu foarte mare, adica nu curge cu forta cat sa oxigeneze aerul de aceea am mai luat o pompa pentru aer (poti vedea tubul care intra in acvariu). E actionata automat printr-o priza programabila (2ore da, 1 ba).
    O intind la servici.

    short edit: substratul este de qurtz sau ceva de genul luat de la hornbach. azi dimineata am sesizat o modificare in sensul in care cantitatea de excremente/hrana/mizerie de pe fundul acvariului era considerabil mai mica. Ieri nu le-am dat seara de mancare asa incat nu pot stii care-i adevarata cauza: foamea sanitarului+a celorlati pesti care au scormonit sau adaugarea bacteriilor din BioDigest.
    Attached Images Attached Images pict6223.jpg pict6226.jpg pict6230.jpg pict6232.jpg pict6233.jpg