Multam pentru raspuns. Sper ca nu te deranjeaza sa continuam discutia.
Chiar vroiam sa gasesc o exemplificare a acestui filtru sa-ti arata cum sta treaba.
Din fericire am gasit: Forum > Message > Installation Biobox 1 avec masses filtrantes :: AquaBase.org
Ceea ce vezi este vederea din spate. Cu alte cuvinte apa intra prin fante in primul compartiment unde este incalzitorul apoi trece in compartimentul doi datorita fortei cu care motorasului din compartimentul 3 o pune in miscare. Parcurge astfel acele medii de filtrare, primul fiind cel mai fin si apoi este varsata in acvariu prin partea de sus fara prea mare forta dar intr-un debit constant. Parerea mea este ca ar fi mai bun un motoras mai rapid care sa traga mai repede apa.
De altfel stii dupa ce am citit ce mi-ai scris, dupa ce am citit ghidul tau tiind sa cred ca acvariul nu a fost ciclat cum trebuie (nu doar pentru ca perioada nu s-a scurs) ci pentru ca solutia pe care mi-au dat-o nu a fost eficienta. Mi-au dat-o bonus, probabil pentru ca nu se vindea...dar mai avea si cateva luni pana la expirare (ceea ce m-a pus pe ganduri).
Cat despre nelamurirea mea nu stiu daca ai vreo parere: sa fie BioDigest cauza pentru dizolvarea excrementelor/mizerie de pe substrat peste noapte sau e vina sanitarului (desi am inteles ca asta nu prea mananca excremente ci doar resturi de hrana).
Am sa mai pun o fiola in seara asta in bazin. Nu am vrut sa fie ceva brutal. Ce am citit zicea ca asa se procedeaza la startare.
Si inca o chestie ciudata... ieri am trecut pe la Animax (de unde am luat acavariul) sa ma sfatuiesc cu tipul repsectiv. Nu era asa ca m-am uitat la cartusele de schimb pentru filtru. ce am citit sincer m-a cam pus pe ganduri... pe de o parte peste tot citesc ca odata ce ai ciclat acvariul e bine sa-l lasi sa functioneze in parametri si cand vrei sa cureti filtrul sa o faci in aceeasi apa de la acvariu (cea scoasa pentru a fi inlocuita) pentru a nu produce dezechilibre iar ei pentru cartusele respective iti recoamnda sa le schimbi lunar (doar 10ROn/bucata). Cred ca e vorba de maketing si nu de ce e bine pentru pesti/acvariu.