In drum spre casa, m-am oprit la Animax (Real) sa mai vorbesc cu biatul care mi-a vandut acavriul sa-l intreb daca din experienta considera ca ar mai fi necesar un filtru. Nu era asa ca am intrat in discutie cu un altul. Din exeperienta unui vanzator la petshop: ce e aia ciclare intr-o luna, curba din poza ta cu nitriti... dupa el pui apa, bagi substanta si intr-o saptamana e gata. Deci eu am facut bine ca am bagat pesti dupa 2 sapt :-). "Prietenul meu" chiar mi-a zis ca-i pot baga de a doua zi. Monky eu cred ca nu te informezi de unde trebuie :-)
Anyway cand am ajuns acasa am mai bagat o fiola bioDigest si maine fac un schimb de apa. Le-am dat de mancare niste fulgi de la Tetra (apropos tu ce le dai de mancare) au mancat si Xifo. O sa le mai dau fulgi ca le ajunge la toti. Cu baobele de la Hikari scalari apuca primii si se ingrasa. In rest astia mici tot putin abatuti. astept sa vad ce se mai intampla.

p.s- apropos de vanzatori de petshop. Comparand Vetpedia (Vitantis) cu Animax (real) cei de la Vetpedia mi-au zis ca am facut bine cu cele 2 sapt. si cand am luat pesti m-au sfatuit sa iau putini la inceput si m-au chemat la o noua achizitie peste o sapt. Deci mai sunt si persoane rezonabile.