Single post: Totul despre pesti si acvarii

  1. #70 SP
    Member okayo's Avatar
    Zici ca ai fost azi in hornbach... :-) si eu am fost. Erai cu un prieten??? caci eu eram cu gasca (soatia si cei doi bodyguarzi mai mici)...ma gandesc ca poate am fost pentru cateva minute in acelasi loc, fara sa ne cunoastem dar schimband pareri/vorbe pe acest forum.
    Well revenind la pesti. Am ajuns la Hornbach ca sa iau acel test de la jbl. Alti bani dar macar sa stiu daca ceva nu merge cum trebuie cu apa asta. In ultimele 2-3 zile de cand am pus BioDigest parca lucrurile au evolut foarte putin spre bine. Asta in sensul in care pe Xifo daca un bat de plastic ii scot din apatia lor si apoi arunc niste hrana in apa vin sa manance si asta cred ca le face bine. Altfel apoi se retrag in acelsi loc adica de preferat langa o planta stufoasa.
    Seara fac testul. In graba. Scot liniuta: toate valorile peste orice limita normala. Oarecum concludent. Hotaresc sa fac schimbul de apa. Scot un bidon de apa, apoi scot filtrul si cartusele din el. Le curat in bidonul cu apa scoasa prin agitare. Primul filtru cel cu vata este cel mai murdar firesc.Aspir si in cutia de plastic al filtru pentru alte resturi(excremente/plante) si apoi le bag la loc. Mai scot un bidon cu apa dupa ce l-am aruncat pe primul si apoi cu pet-urile cu apa noua le pun treptat in acvariu (dupa ce in prealabil am pus un ibric cu apa fiarta (aceeasi) in fiecare sa o mai incalzeasca... ca sa nu sufere pestii un soc...sfat de la petshop). Completez pana la nivelul acceptat. Voi mai face un test dar maine. Poate ca va fi mai bine.
    Imi este teama ca nu. Am mari indoieli legat de apa din acest loc. Ti-am zis ca e scoasa din put, forat special. Cred ca se arunca multa clorina in ea. Nu stiu daca o pot compara cu apa de la ApaNova. Dupa ce mi-a venit in cap ideea legat de apa mi-am dat seama ca nu am nimic pentru anihilarea clorului decat o chestie care este pentru nitriti, nitrati...tetra EasyBalance (parca). Ti-am atasat poza cu rezultatele... practic mai toate sunt la limita superioara. Mie mi se pare ciudat... e ca si cum am luat 3 la toate materiile.
    Nu inteleg unde si de ce si nu prea imi place ca experimentez pe niste biete animale pe care culmea le vreau sanatoase.
    Oare are sens sa fac un test la apa tinuta la declorinat dupa cel putin 48ore. SA vad cum sta treaba cel putin in privinta INPUT-ului.
    Attached Images Attached Images pict6243.jpg