E normal ca apa sa miroasa urat in perioada de ciclare... ma mir ca nu ai si difuzori in apa... apa verzuie sau albicioasa. Si stai linistit ca nu ma deranjezi... asta e rolul meu pe forum, sa ajut pe unde pot (la console, la hardware, software, pesti... la ce ma mai pricep)... CG exista din pasiune... ca daca era job, nu cred ca ma vedeai sa raspund asa rapid

Deci poti posta oricand ai o intrebare sau o problema, indiferent daca e weekend sau nu, zi sau noapte. Daca pot sa raspund, cu placere. Cand nu voi sti ceva sa raspund, crede-ma ca voi spune direct. Nu-mi place sa ghicesc sau sa fac teste pe altcineva.

Legat de planta... ai spus ca "iei o floare". Sper ca nu pui flori in acvariu Eu iti recomand Cabomba, elodeea, egeria... plante care de fapt sunt "invazive" (nu prea se tin in acvarii plantate) insa sunt foarte bune pentru startup, pentru ca au crestere foarte rapida si mananca din tot ce inseamna exces in apa.

Referitor la petshop-ul acela de unde primesti super sfaturi... de ce nu faci un bine si dai o fuga pe la reef.ro ? Sunt sigur ca pe langa faptul ca-ti vei incanta ochiul cu niste super pesti si super acvarii... vei primi si sfaturi serioase (ask for George). Mai mult, acolo gasesti si tot ce tine de Prodibio & Co. Ia-l si pe cel mic cu tine... sunt sigur ca va zice "WOOOOW". Mai ales cand va vedea murena aceea (care cred ca e deja cat mine de mare)

Cat despre acvariul meu dupa multa documentare... ti-am zis ca am facut si eu greselile tale, tot la super-sfaturile vanzatorilor din petshop-uri. Insa, poate e mai bine sa inveti din greseli... altfel nu crezi ca se poate intampla asa ceva. Pacat ca trebuie sa inveti pe pestiuci... Dar lasa ca incet incet o sa se rezolve. Se termina ciclarea si gata...

P.S. Totusi pompa de aer (perdea de aer), sa nu o pui sa faca "furtuna" in acvariu... Si supra-oxigenarea e o problema (mai ales in cazul plantelor/algelor... ). Ca sa nu mai zic ca asa scoti tot CO2-ul din apa, crescand automat si pH-ul. Ceva incet... subtil... parerea mea

Sarbatori fericite si bafta cu acvariul !