Single post: Conectare Xbox live

  1. #31 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Problema are rezolvare simpla, RDS are o baza de date cu MAC-urile asignate pe user/pass PPPoE. Sa luam exemplu, am placa de baza cu 2 x placi de retea (LAN1 si LAN2), internet RDS PPPoE:
    LAN1 - cind conectez pe prima placa, totul merge bine, dialup PPPoE > user/pass > connected (RDS recunoaste MAC-ul pe user/pass respective)
    LAN2 - cind incerc sa conectez prin a doua placa imi da eroare la dialup PPPoE user/pass si acolo ramine (in acest caz pentru cei care din diverse motive schimba placa de retea se poate suna la serviciul asistenta tehnica rds pentru reactualizarea MAC-ului).
    Acum pentru cei care nu au PPPoE, au IP dinamic (DHCP) si luam cazul in care cablul este infipt in PC si totul merge perfect dar infipt in consola nu asigneaza IP, vinovatul este din nou MAC-ul. In cazul acesta solutia simpla si comoda este router. Bun, router-ul este cel care, pe o parte iese pe net prin PPPoE, DHCP, Static, etc. in functie de tipul conexiuni iar pe de alta parte asigura asignarea IP-uri locale pentru device-urile din LAN si distribuirea conexiunii internet la acestea. Pentru ca router-ul sa se conecteze fara probleme va trebui clonat IP-ul PC-ului.

    Am atasat si citeva screen-uri cu router-ul meu insa setarile in mare masura sint cam alea pe orice router. Sper ca a fost indeajuns de clara explicatia. Bafta !
    Attached Images Attached Images 2008-11-24_dlink_dir635_1.png 2008-11-24_dlink_dir635_2.png