Quote Originally Posted by MonkY View Post
Ti-am incercat si eu niste configuratii. Prima maximizata cu placa video onboard (cu posibilitate de upgrade mai mare, din cauza socketului, plus ddr3), iar a doua pe 775 cu ddr2. Mai departe, tu decizi
Subscriu la configuratia lui MonkY cu Core i3, aveam acelasi lucru in minte, dar nu sunt asa incantat de sursele Chieftec, au avut vremuri bune ele dar astazi parca nu mai sunt ce au fost. RAM-ii sunt prea scumpi, desi sunt fan Corsair, la banii aia mai pui un pic si iei 4 GB DDR3 de la alta marca. Plus ca sunt bani aruncati sa iei RAM DDR3 la 1600 MHz, doar Core i7 860/870 le ruleaza la viteza aia fara overclock, 1333 MHz cu latente mici (7-7-7-21) sunt suficienti.

A pomenit cineva sursa Recom mai devreme, pot recomanda calduros, am facut multe calculatoare cu ele si nu au fost probleme, sunt intr-o liga superioara la Raidmax, Powerlink, Premier & co.

Si daca zici ca iti poti permite 2600 RON, ia-ti 4 GB DDR3 si o placa video (Nvidia GTS 250, ATi 56xx sau mai sus) din diferenta si ai parte de un PC foarte bun. Eventual o sursa de marca cu renume: Enermax, Coolermaster, Seasonic, Antec.