Quote Originally Posted by kane86 View Post
In legatura cu Slate-ul e doar un zvon(sper). Cel putin deocamdata...Sincer chiar mi-a atras foarte mult atentia si chiar ma gandeam serios sa il cumpar. Pentru mine, Ipad-ul ofera prea putine...Windows pe o tableta ar fi fenomenal. Ar putea inlocui un laptop fara probleme. Pentru uz casnic desigur (muzica, filme, browsing, un SC2/Diablo3 acolo ).
Ia-ti gandul de la un Tablet pt. Diablo 3 sau Starcraft 2. N-o sa vezi asa ceva anul asta... si poate nici la anul. Cred ca 95% din tablet-uri au placi video onboard (Intel e de baza), iar cele care mai au cate un nVidia (eu am avut unul cu Quadro, pt. CAD), au o autonomie de 2 lei si se incalzesc in draci (de nu poti sa-l tii pe picioare, daramite in mana). Si tot ce e pe piata care sa permita autonomie mare in momentul de fata n-are nicio legatura cu gamingul (Atom de exemplu). Singurii care isi vor permite o autonomie cat de cat apropiata vor fi cei care vor merge pe Android, sau poate pe Apple (open source ?) sau Google. Windows nu prea are ce cauta... si ca dovada tocmai au renuntat cei de la Microsoft la Courier (dual screen tablet).

---------- Post added 03-05-2010 at 11:30 PM ----------

Quote Originally Posted by Razorel View Post
Inseamna ca si Acer-ul meu e tot tablet. Totusi, IBM-ul facea chestii bune (pe vremea ThinkPad-urilor), dar de Lenovo nu stiu ce sa zic. Se pare insa ca ar fi printre putinii concurenti ramasi pentru iPad, daca nu se anuleaza si asta.
Eeeh, erau alte vremuri. La aproximativ 3Kg au reusit sa faca minuni cu acel tablet. Din pacate, daca laptopurile au tot evoluat, nu acelasi lucru se poate spune despre Tablet-uri. Din fericire, a re-trezit Apple interesul tuturor

---------- Post added 03-05-2010 at 11:40 PM ----------

Quote Originally Posted by kane86 View Post
Tehnologia si concurenta actuala nu i-ar mai permite unui producator de tablete astfel de "gafe"...
Eh nu. Ia incearca sa iti cumperi un tablet pc puternic in ziua de azi. Si-o sa vezi ca sunt fie cu AMD-uri chicioase (ca sa mai reduca din pret), fie cu niste configuratii bizare (gen super memorie, super hard, si un procesor de 2 lei, sau invers...). Iar preturile... nu le-am inteles niciodata. Mai exact, de ce ar costa dublu un tablet fata de un notebook cu aceeasi configuratie, beats me...

---------- Post added 04-05-2010 at 12:14 AM ----------

Dar de asta ce ziceti: http://www.consolegames.ro/forum/f64...-vine-pe-ipad/